Baroların sistemini değiştirmek isteyen AKP geri adım attı

Baroların sistemini değiştirmek isteyen AKP geri adım attı

Baroların sistemini değiştirmek isteyen AKP ... AKP Başkanvekili Cahit Özkan, barolarla ilgili düzenlemeye ilişkin, "Barolar birliği kendi yönetimini, organlarını belirleyecek. Baroların seçim sis..

AKP Başkanvekili Cahit Özkan, barolarla ilgili düzenlemeye ilişkin, "Barolar birliği kendi yönetimini, organlarını belirleyecek. Baroların seçim sisteminde bir değişiklik öngörmüyoruz. Mevcut seçim sistemi uygulanacak" ifadelerini kullandı.

Başta barolar olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik AKP ve MHP'nin ortak yürüttüğü yasa teklifi çalışmasında sona gelindi. İlk olarak barolar ve barolar birliğinin yapısını değiştirecek yasal düzenlemenin çerçevesi çizildi. AKP’nin MHP ile yürüttüğü çalışmanın başında olan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, söz konusu düzenlemenin ayrıntılarını DHA’ya anlattı.

Cahit Özkan, yarım asırlık Avukatlık Kanunu ile barolar ve barolar birliğinin artık çağın ihtiyaçlarına cevap vermediği söyledi. Özkan, baroların büyük bir soru işareti taşıdığını, mevcut durumda baroların siyasi bağnazlık ve ideolojik kamplaşmanın merkezi haline geldiğine dikkat çekti. Özkan, avukatların mesleki faaliyetlerini yerine getirirken bir çözüm merkezinin artık ortadan kalktığını ifade ederek, "Avukatların staj aşamasında ve meslek içi eğitimde baroların yetersiz kaldığını görüyoruz" dedi.

Ahmet Hakan duyurdu: Hürriyet’te Cuma sayfası başlatıyor… Okurlara ahlak ve fazileti öğretecek!

'GELECEK HAFTA MECLİSE SEVK EDECEĞİZ'

AKP Başkanvekili Özkan, söz konusu yasal düzenlemeye son şeklini vermeden önce, baro temsilcileri ve ilgili kurum ve kişilerle hafta boyunca görüşeceklerini aktardı. Barolarla ilgili yapılacak değişikliğin kamuoyunda uzun süredir tartışıldığına dikkat çeken Cahit Özkan, "Baronun bir reforma ihtiyacı olduğu tartışıldı. AK Parti ve MHP grupları olarak bu çalışmayı birlikte yürütüyoruz. Bu çerçevede katılımcı, çoğulcu bir anlayışla bu hafta içeresinde Türkiye’deki baro başkanlarının görüşlerini alacağız. Konuyla ilgisi olan sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alacağız. Bu çerçevede gelecek hafta bu yasayı Meclisimize sevk etmeyi planlıyoruz. Nasıl bir baro ve barolar birliği şekillenecek, ana hatları ile görüşler ve değerlendirmeler bu hafta boyunca devam edecek. Görüşmeler sonunda değişiklikler olabilir" ifadelerini kullandı.

'REKABETİ ESAS ALAN BİR YAPI OLACAK'

Özkan, baroların yapısında yapılması öngörülen değişikliklerle ilgili şunları söyledi:

"Rekabetçi bir anlayışı ortaya koyacağız. Bir ilde avukat sayısı artmışsa, barolar avukatlar için çok fazla bir anlam ifade etmiyor noktasına gelmişse, İstanbul Barosu’nda 47 bin üye var. 47 binin 20 bin üyesi oy kullanmaya gelmiyor. Avukatlar İstanbul’da baro seçimlerini önemsemiyor. Demek ki avukatlar ile baro yapılanmasının arasında bir bağ yok. İrtibat kopmuş. Biz de diyoruz ki, buralarda acaba bir kısım avukat, bir araya gelerek baro kurabilir mi? Bunun üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. 'Çoğulcu, demokratik bir baro nasıl şekillenebilir' bunu çalışıyoruz. Bu noktada büyük barolarda rekabeti esas alan bir yapıyı hayata geçireceğiz. İkincisi meslek teşkilatı olan baroların bağlı olduğu barolar birliğinde acaba nasıl bir temsil olmalı? Bu anlamda barolar birliğinde temsilde adalet ve çalışmalarda, yönetimde istikrarı sağlayacak bir temsil metodunun da bu yasada yer almasını öngörüyoruz."

'SEÇME VE SEÇİLME İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK YOK'

Özkan, mevcut kanunda var olan, barolara üye olma ve seçme seçilme şartlarına ilişkin standartları koruduklarını belirterek, "Bu noktada bir değişiklik öngörmüyoruz. Baroların kuruluşu, barolar birliğinin faaliyeti ile ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Seçme ve seçilme ile ilgili bir değişiklik düşünmüyoruz. Şu an itibari ile baroların siyasi angajman içeresinde olmaları, siyasi bir ideolojik kamplaşmanın merkezi olmaları, onların faaliyet konularının Anayasa'da yasalarda yazıyor olmalarından kaynaklanmıyor. Ortada olan mesleki yapılanma rekabetten uzak, kucaklayıcılığı ve çoğulculuğu bir tarafa iten demokratik ve temsil noktasında ciddi sorun oluşturan, nasıl olsa 'kim oy kullanıyor ki', 'gelenlerden kim kimi tanıyor ki', 'kimse bize hesap sormaz' gibi bir anlayışıyla bir meslek örgütü, baro faaliyet gösterdiği sürece, bu tartışmaları, siyasi ideolojik kamplaşmaları görmeye devam edeceğiz. Bu anlamda şu anda üzerinde çalıştığımız bu yeni tasarımda açıkçası bir reform ortaya koyacağız. Bu bir restorasyon değil, bu reform, bir iklim ortaya çıkaracak. Bu iklim açıkçası rekabet sağlayacak. Çoğulculuğu, katılımcılığı, farklı görüşleri kucaklamayı, mesleki kaliteyi artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Pakette esaslı bir seçme ve seçilme ile ilgili bir değişiklik öngörmediklerini vurgulayan Özkan, "Bu seçim takvimi ile beraber arkasından bütün barolar belirli bir takvim içerisinde seçimlerini yapacak. Barolar birliği de bu takvime bağlı olarak kendi yönetimini ve organlarını belirleyecek. Ancak, demokratik, çoğulcu ve mesleğe özgülenmiş iklim inşallah 1-2 yıllık bir süre zarfında gerçekten Türkiye’nin ortak aklını temsil eden, hukuku geliştiren, rekabeti ortaya koyan bir anlayış ile inşa edilmiş olacak" dedi.

'TEK BİR SİSTEM PLANLIYORUZ'

Özkan, Tek bir sistem planlıyoruz. Görüşleri almaya devam ediyoruz. Farklı illerde avukat sayısı nedeniyle ikinci ve üçüncü baronunun kurulma ihtimali göz önüne alındığında buralarda toplam 85-90 üyeli baro söz konusu olacak. Bu barolarda açıkçası üye sayısı itibari ile sürdürülebilir, denetlenebilir, avukatların mesleki faaliyetlerini, kalitesini artırıcı bir anlayışı hayata geçireceğiz. Bu noktada seçimle ilgili farklı bir sistem öngörmüyoruz. Mevcut seçim sistemi ile barolar kendi seçim sistemi ile seçimlerini gerçekleştirecekler" ifadelerini kullandı.

CHP’li Şükrü Genç’in annesi hayatını kaybetti..

"Baroların sistemini değiştirmek isteyen AKP geri adım attı" haberi, 10 Haziran 2020 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan Baroların sistemini değiştirmek isteyen AKP geri adım attı haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Baroların sistemini değiştirmek isteyen AKP geri adım attı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 23 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 14:05 26 milyon euroluk golcü imzaya hazırlanıyor! Fenerbahçe, yeni forvetine kavuşmak üzere
 2. 13:58 Ehliyet sahiplerine uyarı geldi: 15 TL yenileme ücretini ödemeyenler 13 bin lira ceza ödeyecek
 3. 13:51 Manisa’da Yeşim Akbaş davasında gerekçeli karar
 4. 13:50 Dünyaca tanınan otomobil modeli yerli üretime geçti! Artık Türk markası altında yollarda olacak!
 5. 13:41 TFF MHK'nın yeni başkanını duyurmuş oldu
 6. 13:35 Dikkat Ehliyet Sahipleri! 15 TL'yi Unutanlar 13 Bin Lira Ceza Ödeyecek!
 7. 13:35 Otomotiv Sektöründe Heyecan Verici Gelişme: O Marka Artık Türk Bayrağı Altında!
 8. 13:35 Trabzonspor 24 milyon euroluk bombayı patlattı! 3 senelik anlaşma tamamlandı
 9. 13:34 Dikkat! Sayaç Muayenesi Yaptırmayanlara 10.000 TL Ceza Geliyor!
 10. 13:33 Hz. Muhammed’e hakaret eden şüpheli adliyeye sevk
 11. 13:31 Afyonkarahisar’da kaza: 4 kişi hastaneye kaldırıldı
 12. 13:28 Bodrum FK'ya taraftardan yoğun ilgi geldi
 13. 13:19 Türkiye'nin dev zincir marketi iflas etti! Milyonlarca müşterisi vardı
 14. 13:03 Sette talihsiz kaza! Birce Akalay hemen hastaneye kaldırılmış oldu
 15. 12:54 Hulk da Trump dedi! Yer yerinden oynadı!
 16. 12:51 Üç Büyükler, Real Madrid'i geride bırakmayı başardı
 17. 12:44 TFF’de Hacıosmanoğlu istifası ses getirdi! Oda istifa etti!
 18. 12:41 Şüpheli şahsın üst aramasında uyuşturucu! Bulunanlar şok etti!
 19. 12:35 Avcılar'da çocuğa cinsel istismar yapıldı
 20. 12:28 TFF Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Saral istifa haberini duyurdu
Politika Haberleri