Baronun atadığı avukat genç kızları taciz etti: Kıyak gibi ceza indirimi

Baronun atadığı avukat genç kızları taciz etti: Kıyak gibi ceza indirimi

Ankara'da baronun atadığı avukat, davasına baktığı iki genç kıza cinsel içerikli mesajlar göndererek taciz etti.

Ankara'da 18 yaşından küçük olan iki genç kız bir sosyal medya paylaşımından ötürü davalık oldu.

Baro tarafından atanan Avukat S.K., S.Ç. adlı genç kızı cinsel ilişkiye yönlendiren sorular sorarak, cinsel organının fotoğrafını gönderdi. Sonra da diğer kızı taciz etti. Açılan davada avukat toplam 5 yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak istinaf kararı bozdu. Avukatın cezası 2 yıl 6 aya düşürüldükten sonra hükmün açıklanması ertelendi. Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşayan ve o tarihte 17 yaşında olan S.Ç. ve Z.Ö. adlı iki kuzen, 2017’de bir fotoğrafın sosyal medyada paylaşılmasından ötürü karşılıklı suç duyurusunda bulundu.

CİNSEL ORGANININ FOTOĞRAFINI GÖNDERDİ

Ankara Barosu, S.Ç.’ye avukat olarak S.K.’yi atadı. Avukat S.K., istismar mağduru genç kıza cinsel içerikli mesajlar gönderdi. Ardından iç çamaşırlarının boyutunu sordu. Cinsel organının fotoğrafını gönderdi. Sonra S.Ç.’den kuzeni Z.Ö.’nün telefonunu aldı. Genç kıza ondan hoşlandığını söyledi. Z.Ö., “Ben çocuğum, farkında mısınız, rahatsız oluyorum” dedi. İki genç kızın şikayeti üzerine avukat S.K.’ye cinsel taciz suçundan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Avukat S.K. “Bütün mesajlaşmalar karşılıklıdır. Mesajlara ilişkin bir karşı duruş veya engelle karşılaşmadım” dedi.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI

Avukat S.K.’ye S.Ç.’ye yönelik eyleminden ötürü 3 yıl 9 ay, Z.Ö.’ye yönelik eylemi nedeniyle 1 yıl 6 ay olmak üzere toplam 5 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 17. Ceza Dairesi kararı bozdu. S.K.’nin cezası 2 yıl 6 ay 22 güne indirilirken, hükmün açıklanması da geri bırakıldı.

"AVUKAT MESLEĞİNİ KULLANARAK SUÇ İŞLİYOR"

Avukat Şahin Antakyalıoğlu, “Bu basit taciz değildir. Cinsel istismar olarak değerlendirilmelidir. Üst hadden ceza verilmesi için ne olması gerekirdi? Burada avukat, mesleğini kullanarak suçu işliyor. Dolayısıyla cezanın artırılması gerekiyor.

GENEL