BARTINSPOR’U MU ALIYOR? Rus oligarklar Türkiye’ye mi geliyor? Milyarder Abramoviç Türkiye’de mi? Rus zenginler Türkiye için risk mi? Mustafa Aşcıoğlu yazdı

BARTINSPOR’U MU ALIYOR?  Rus oligarklar Türkiye’ye mi geliyor? Milyarder Abramoviç Türkiye’de mi? Rus zenginler Türkiye için risk mi? Mustafa Aşcıoğlu yazdı

Rusya’ya yönelik yaptırımlar şüphesiz ülke ekonomisini fena etkiledi. Ama en fazla sıkıntıya girenler, Avrupa’da barındırılmayan Rus oligarklar. Yatları Türkiye’de, peki kendileri? Deneyimli gazeteci Mustafa Aşcıoğlu yazdı.

Mustafa AŞCIOĞLU / Gazeteci

İngilizcesiyle NATO, Fransızcasıyla OTAN. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü. Kuruluş amacı Sovyetler Birliği idi. Avrupa’yı Moskova’dan korumak için kuruldu. İttifak, Moskova'yı Avrupa'yı tehdit etmekten caydırmak amacıyla oluşturuldu.

Türkiye’deki NATO üsleri de Rusya’yı izlemek için inşa edildi. Sinop’ta vardı. Benim memleket Bartın’da da hava radar komutanlığı vardı. Ama gelgelelim, aradan geçen onca yıla rağmen, şimdi gündemde yine aynı tehdit var. Ve ittifak, eli kolu bağlı seyrediyor.

NATO liderleri Brüksel’de buluştu. Bir numaralı gündem Ukrayna. NATO üyesi ülke temsilcileri, mutabakata vardı. Hem de ne mutabakat. Zirveden çıkan en önemli iki sonuç şu: 1-Ukrayna’ya daha fazla destek vereceğiz 2-Rusya’ya daha önce görülmemiş bedeller ödeteceğiz.

Bildiğim kadarıyla, lafla peynir gemisi yürümüyor. NATO yine aynı noktada. Dolayısıyla, NATO, üyeliğine sıcak bakmadığı Ukrayna’ya nasıl daha fazla destek verecek? Asker mi gönderecek? Gönderemez. Mühimmat mı verecek? Veremez. Peki, nasıl olacak bu destek? Muallak.

Peki NATO, Rusya’ya nasıl bedel ödetecek? Savaş mı ilan edecek? Edemez. 5. maddeyi mi uygulayacak? Uygulayamaz. Bu 5. madde, ittifak tarihinde yalnızca 11 Eylül sonrası işletildi.

NATO’nun doğu kanadını genişletme isteği, Putin’in bam teli. Hatta kırmızı çizgisi. Peki ne olacak? Rusya’ya nasıl bedel ödetilecek? Elde tek koz var: Yaptırım.

Defalarca yazdım. Rusya’yı dize getirmek için yaptırım-ambargo kartı, işe yarayacakmış gibi görünmüyor. Etkisi uzun vadeli olmayacak gibi. Daha şimdiden fireler başladı bile. Wall Street Journal yazdı, “Rusya’da faaliyetlerini durdurma kararı alan bazı yabancı şirketler, buna rağmen ülkeye ürün sevkiyatına devam ediyor.” Gazete şirket isimlerini bile verdi.

Uzmanlar, şirketlerin Rusya pazarından çıkmasının zaman aldığı görüşünde. Firmaların sözleşmeleri feshetmek gibi yasal prosedürleri tamamlaması gerekiyor. Bu da öyle kolay değil. Batılı şirketler bir yol ayrımında şimdi. Rusya’da kalıp kalmamayı düşünüyorlar. Uluslararası camianın tepkisinden de korkuyorlar.

Bu nedenle bir seçenek daha var: “Devir”. Batılı firmaların ciddi ciddi gündeminde işleri devretmek var. Çünkü, her şey düzeldiğinde yeniden Rusya pazarında yer almak istiyorlar. Pek çok batılı şirket, “devir” için danışmanlık hizmeti almaya başlamış bile.

Batının yaptırım ya da ambargo adımlarının daha da sertleşmesi bekleniyor. Ama, Avrupa’da bu konuda görüş ayrılığı var. Rusya ise, Avrupa’yı köşeye sıkıştıracak bir adım attı. Putin'in doğal gazı "dost olmayan" ülkelere ruble karşılığında satma kararı Avrupa’da endişe yarattı. Kimse sonuçları öngöremiyor.

Rusya yaptırımlarının nasıl sonuçlar getireceğini bilemeyenler arasında, milyarder Ruslar da var. Onlar da ne yapacaklarını bilemiyor. Çünkü Rus oligarkların mallarına el konuldu, banka hesapları bloke edildi. Kimisi erken davrandı. Yatlarını, uçaklarını “dost olmayan” ülkelerden kaçırdı. “Dost” ülkelerden olan Türkiye’ye getirildi bazı uçaklar, yatlar.

Bazı oligarkların da Türkiye’de olduğu da iddia edildi. Mesela, Putin'in özel danışmanı Anatoli Çubays. Rusya'da 1990'ların başında, başbakan yardımcısı olarak, özelleştirme operasyonun mimarıydı. Rus diline “hepsi Çubays’in hatası” deyişini kazandıran bu kötü şöhretli politikacı, Putin’den “affını istedi” yani istifa etti. Rus medyası Çubays’in eşiyle birlikte Türkiye'de olduğunu yazdı. Hatta, ATM’den para çekerken görüntülendiği de iddia edildi. Fotoğrafı görmüşsünüzdür.

Bir başka Rus oligark da Türkiye’nin gündeminde. Kim mi? Roman Abramoviç. İki süper lüks yatını Türkiye’deki marinalara demirledi. Rus milyarderin Türkiye’de yatırım fırsatlarını araştırdığı öne sürüldü.

İngiliz Chelsea futbol kulübünü yaptırımlar nedeniyle kaybeden Abramoviç’in Türk takımı satın almak istediği bile öne sürüldü. Önce Göztepe’nin adı geçti. Bu iddia, iyice dallanıp budaklandı ve iş, deyim yerindeyse çığırından çıktı. Göztepe adı Abramoviç ile anılmaya başlayınca, Göztepe taraftar tokenı uçtu. 13-16 liradan işlem gören Göztepe token, inanmayacaksınız ama, 90 liraya kadar çıktı. Nasıl kar ama? Birileri balonu uçurdu ve yine birileri parayı vurdu.

Ama bitmedi. Bu kez bir başka takım tedavüle sokuldu. Yatı Bodrum açıklarında demirleyen Abramoviç’in Bodrumspor’u almak istediği iddiası gündeme getirildi. Ne mi oldu? Bodrumspor taraftar tokenı uçuruldu. 16-18 lira arasında işlem gören Bodrumspor taraftar tokenı 40 liraya kadar çıktı. Yani “kasıtlı” yapıldığını düşündüğüm Abramoviç haberleriyle, taraftar tokenları, yatırımcısına ciddi para kazandırdı. Hem de sadece 2-3 gün içinde.

Rus oligarklarla ilgili iddialar bitecek gibi değil. Rus milyarderlerin Türkiye’ye ilgisi, “iyi mi kötü mü”, bu konuda çekimserim ben. Çünkü, batının dışladığı Rus milyarderlere Türkiye’nin kucak açması riskleri de beraberinde getiriyor.

Milyarder Rusların, Rusya’ya yaptırım uygulamayan Türkiye’yi “uluslararası arenada zora sokabileceği ve saygınlığını zedeleyebileceği” yorumları yapılmaya başlandı bile. Batıda “şimdilik” kendine yer bulamayan Rus oligarklar için Türkiye’nin “güvenli liman” haline gelmesini sakıncalı görenler de yok değil.

Sayın Roman Abramoviç, boşverin bu tartışmaları. Bunlara kulak asmayın. Takım satın alacaksanız, gelin benim memleketimin takımı Bartınspor’u satın alın. Hem Bartın kazansın hem de zamanlar 2. ligde mücadele eden Bartınspor yine iddialı bir takım olsun. Ne dersiniz?

Twitter: https://twitter.com/MustafaAscioglu

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem