Başbakan iş cinayetlerinde işçiyi suçladı!

Başbakan iş cinayetlerinde işçiyi suçladı!

Bu yılın sadece ilk dört ayında 575 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği Türkiye'de dokuzncu kez 'İş Sağlığı Güvenliği Kongresi’ düzenlendi.İstanbul’da düzenlenen '9. Uluslararası İş Sağlığı Güvenliği...

Bu yılın sadece ilk dört ayında 575 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği Türkiye'de dokuzncu kez 'İş Sağlığı Güvenliği Kongresi’ düzenlendi.

İstanbul’da düzenlenen '9. Uluslararası İş Sağlığı Güvenliği Kongresi’ne katılan Başbakan Binali Yıldırım ise iş cinayetlerinde suçun büyük ölçüde işçide olduğunu savundu:

“Esasında iş hayatının tarihsel gelişimine baktığımızda iş kazalarının yüzde 80-85 insan hatasından, insan unsurundan kaynaklandığını görürüz. Hayatının büyük bir bölümünü ağır sanayide, gemi inşa sektöründe geçirmiş biri olarak, yaşayarak tecrübe ettiğim iş kazası ve iş sağlığıyla ilgili önemli anılarım var. Biz tersanede gemi yaparken çalışanlara baret giydirmek için alnımızın derisi çatlardı. ''Bana bir şey olmaz’. Kardeşim sana bir şey olmaz deme canın bu kadar ucuz değil, çoluğun çocuğun var. Geleceğin var. Eldiven takmaz, baret giymez, güvertede çalışır kemer takmaz. Sürekli peşlerinden koşacaksın. Her an başında duracaksın."

Tepkiyle yapılan düzenlemelerin bazen iş hayatında içinden çıkılmaz sorunlara da sebep olduğunu söyleyen Yıldırım, daha fazla tedbir, daha fazla farkındalık istedi: "Buna ihtiyacımız var. Kuralları koymak meseleyi çözmüyor. Önemli olan koyduğunuz kuralların uygulanabilir olması''

İşçi Sağlı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin açıkladığı Nisan ayı iş cinayetleri raporuna göre, en az 177 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Böylece Ocak'ta en az 144, Şubat'ta en az 128, Mart'ta en az 126 ve Nisan ayında en az 177 işçi olmak üzere; 2018 yılının ilk dört ayında en az 575 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem