Başbakan Yıldırım’dan 'abidik gubidik' açıklaması

Başbakan Yıldırım’dan 'abidik gubidik' açıklaması

İzmir Bergama’da bir kahvehanede vatandaşlara seslenen Başbakan Binali Yıldırım, Sinop’ta serf ettiği, "Seçimde mevcut sisteme göre siz hükümeti seçemiyorsunuz, sadece meclisi seçiyorsunuz. Kim bakan olacak, kim başbakan olacak...

İzmir Bergama’da bir kahvehanede vatandaşlara seslenen Başbakan Binali Yıldırım, Sinop’ta serf ettiği, "Seçimde mevcut sisteme göre siz hükümeti seçemiyorsunuz, sadece meclisi seçiyorsunuz. Kim bakan olacak, kim başbakan olacak buna karar veremiyoruz. Sonra orada abidik gubidik bir takım işler oluyor. Bir bakıyorsunuz hiç aklımıza gelmeyen biri Başbakan olmuş'' sözlerine ilişkin konuştu. 

Israrla "Bu bir rejim değişikliği değil, yönetim sistemi değişikliği" söylemini yineleyen Yıldırım, "Bu sistem Adnan Menderes'i idama götürdü, Turgut Özal'a neler oldu hepimiz biliyoruz. Gençler enerjinizi biraz daha idareli kullanın, 16 Nisan'a daha var. Rahmetli Erbakan, medya, vesayet odakları, işadamlarının bir araya gelmesiyle onların baskısıyla Başbakanlıktan indirilip, partisi kapatılmadı mı? 17-25 Aralık'ta Davos görüşmesini bahane ederek Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı bu FETÖ'cüler vatan hainliği ile suçlamadılar mı? Başbakanlıktan alaşağı etme planları yapmadılar mı?" diye sordu.

'YALIM EREZ'E VERMEDİ Mİ?'
Yıldırım 'Abidik gubidik' tartışmasıyla ilgili olarak "Onlar konuşur, AK Parti yapar. Onlar da çalışıyor da boşa çalışıyor. Kafa yanlış işlere çalışıyor. Laf üretmek için çalışıyorlar" dedi. Yıldırım "Hani ben diyordum ya hükümeti abidikdik gubidik yaparlar, başbakan değiştiriyorlar. İşte o günlerde oldu" diyerek Çiller-Erbakan dönemini hatırlattı. "Çiller-Erbakan döneminde biliyorsunuz, Türkiye’nin en fazla oy almış iki partisinin başlarına görev vermedi o zamanki cumhurbaşkanı, arkasında bir kişi olmayan milletvekiline verdi. Öyle olmadı mı? Yalım Erez'e vermedi mi?" diye soran Başbakan Yıldırım, "28 Şubat sürecini orada başlatmadılar mı? Geçmişi bilmeyen geleceği inşa edemez. Biz geçmişimizi de biliyoruz, geleceğe de emin adımlarla yürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet kurma görevini Yalım Erez'e vermişti. Ancak Erez, Yıldırım'ın dediği gibi Başbakan olamamış, gerginlik sürecinden sonra Erez'in dahil olamadığı bir koalisyon hükümeti kurulmuştu.

Binali Yıldırım'ın o konuşması şöyleydi:

'ADAM BALIĞA GİDELİM'
Yıldırım CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'çatışma' vurgusuna ilişkin olarak "Sayın Kılıçdaroğlu televizyonların başına geçmiş ahkam kesiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, cumhurbaşkanı ile başbakan çatışması yaşanır diyor. Günlerdir bunu anlatıyoruz. İşte Kılıçdaroğlu'nun dediği sebepten dolayı anayasa değişmesi lazım diyoruz. Günaydın adam, uyan da balığa gidelim" dedi

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL