Başkan Vahap Seçer Dünya Çevre Günü mesajı yayınladı.

Başkan Vahap Seçer Dünya Çevre Günü mesajı yayınladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Koronavirüs salgını başta sağlık olmak üzere..

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Vahap Seçer, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Koronavirüs salgını başta sağlık olmak üzere, ekonomik ve sosyal hayatta yarattığı ağır tahribatlarla dil, din, ırk, cinsiyet, zengin-fakir ayrımı olmaksızın tüm dünyada bütün insanlığa sorunlar yaşatıyor.

Ancak salgın sağlık başta olmak üzere çevre duyarlılığını ve temizliğin önemini yeniden herkese hatırlattı. Çevre bilinci ve yarınlara olan sorumluluk duygularının da daha güçlü hissedilmesini sağladı.

Hızlı nüfus artışı, kırsaldan şehirlere yapılan göçler, nüfusun önemli kısmının şehirlerde yaşamaya başlaması, değişen tüketim alışkanlıkları, çevre kirliliğinin artmasına ve sadece şehrimizde değil tüm dünyada küresel bir sorun olarak insanlığın karşısına çıkmasına neden olmuştur. Çevre kirliliğinin önüne geçilmesinde toplum bilincinin geliştirilmesi, duyarlılığın artırılması ve farkındalık sağlanması bir gereklilik değil, bir zorunluluktur.

Bu kapsamda, biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, çevre bilinci ve duyarlılığını artırmak amacıyla görsel ve yazılı çalışmalar yaparak vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde; toplu taşıma araçlarımızı her gün düzenli olarak dezenfekte ederek kullanılmasını sağlıyoruz. Ayrıca, ortak kullanım alanları olan parklar, üst geçitler, ATM’ler gibi alanları da düzenli aralıklarla dezenfeksiyondan geçiriyoruz. Kişisel hijyeni sağlayacak olan içinde sabun, dezenfektan, maske ve bilgilendirici broşürün bulunduğu sağlık kitlerimizi vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz.

Bununla birlikte; kentimizin her bölgesini temiz tutmaya gayret ediyoruz. 2014 yılında yürürlüğe giren ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de görev alanını artıran kanun ile birlikte yaklaşık 4000 kilometreyi aşan cadde, bulvar ve meydanların temizliğini her gün düzenli olarak yapmaktayız. 13 ilçemizde sinek ve haşere ile mücadele çalışmalarını etkin ve yoğun bir şekilde yürütmekteyiz. Ancak, ilgili personel bu konuda hassasiyetle çalışırken, vatandaşlarımızın da bize bu konuda destek vermesini istiyoruz. Bu amaçla; geniş kapsamlı temizlik etkinlikleri düzenledik. Çevreyle ilgili bilinç ve duyarlılığın artırılması amacıyla kentimizdeki etkinlikleri daha da genişleterek devam ettireceğiz.

Yine Şubat ayında Adana, Hatay ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanları ile birlikte ‘Temiz Akdeniz Projesi’nin protokolünü imzaladık. Bu proje ile uzun vadede turizm, balıkçılık, su kalitesi iyileştirilmesi, kıyı tahribatı, yasak avcılık gibi insan kaynaklı bozulmaların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bu proje ile kimyasal kirliliklerle mücadele, yanlış tarım uygulamalarına müdahale, atıksu arıtma tesisleri ve kanalizasyon sistemlerinde değerlendirme ve iyileştirme olanakları elde edeceğiz.

Başkan Türkyılmaz’dan Mudanya sahillerinde inceleme

ANASAYFA

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika