Başkanlığına sadece ülkesi itiraz etti

Başkanlığına sadece ülkesi itiraz etti

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, bir dönem daha bu görevi yürütecek. Tusk’un görevine devam etmesine 28 AB ülkesinden 27’si destek verdi. Tek itiraz ise Tusk’un ülkesi Polonya’dan geldi. Tusk, kendisini destekleyenlere...

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, bir dönem daha bu görevi yürütecek. Tusk’un görevine devam etmesine 28 AB ülkesinden 27’si destek verdi. Tek itiraz ise Tusk’un ülkesi Polonya’dan geldi. Tusk, kendisini destekleyenlere teşekkür etti. Polonya’da iktidarda bulunan Hukuk ve Adalet Partisi Sözcüsü Beata Mazurek ise kararı eleştirdi.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre Tusk’un seçilmesine karşı çıkan Polonya, bu görev için başka bir isim önermişti. Polonya’nın bu tutumunun arkasında, 2001’de yaşanan uçak kazası olduğu iddia ediliyor.

Hukuk ve Adalet Partisi’nin lideri Jaroslaw Kaczynski’nin ikiz kardeşi ve eski Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, uçak kazasında hayatını kaybetti. Kaczynski, kardeşinin ölümünden dönemin Polonya Başbakanı Donald Tusk’u sorumlu tutuyor. Kaczynski, uçağın Rusya tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti.

Polonyalı ve Rus yetkililerin yaptığı ortak soruşturmanın ardından ise, kazanın pilot hatası nedeniyle yaşandığı açıklanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya