Başkanlık hazırlıkları: Şehirlerin vekil sayısı değiştirildi

Başkanlık hazırlıkları: Şehirlerin vekil sayısı değiştirildi

Başkanlık referandumu sonrası 600'e çıkarılan milletvekili sayısı nedeniyle illerin çıkaracağı milletvekili sayılarında da değişikliğe gidildi.Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan YSK kararına göre, illerin çıkaracağı...

Başkanlık referandumu sonrası 600'e çıkarılan milletvekili sayısı nedeniyle illerin çıkaracağı milletvekili sayılarında da değişikliğe gidildi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan YSK kararına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları, anayasa değişikliği ile getirilen 600 milletvekili sayısına göre yeniden hesaplandı.

Karar kapsamında, 88 olan İstanbul'un çıkaracağı milletvekili sayısı 97'ye, İzmir'in 26 olan çıkaracağı milletvekili sayısı 28'e yükseltilirken, seçim çevresi sayıları aynı kaldı.

İLLERİN SEÇİM ÇEVRELERİ
Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükseldi. 

Ankara'da Birinci Bölge: Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı ve S.Koçhisar, İkinci Bölge: Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar, Üçüncü Bölge: Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle olarak yeniden düzenlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem