Başketin sağanak çilesi bitmiyor! Yavaş'ın aylar önce 'acil' dediği altyapı projeleri AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP’li ve MHP’li üyeleri, tasarruf tedbirleri ile ortaya çıkan bütçe fazlasını ‘koz’ olarak kullandı. Acil yapılması

Başkentte günlerdir etkili olan yağışlar sonrasında bir çok yerde su baskınları olmuştu. Mansur Yavaş'ın Ankara'nın acil yapılması planlanan altyapı projeleri için talep ettiği kredi paketi ise “Bütçe fazlası var, oradan yapın” denilerek aylar önce reddedildi. Yavaş, belediyenin 8,5 milyar TL borcu olduğunu anımsatarak AKP’li ve MHP’li üyelere tepki göstermişti.

Ankara'nın günlerdir etkili olan yağışlar sonrasında bir çok yerde su baskınları olmuştu. Meteroloji Bölge Müdürlüğü'nün gün içerine 'dikkat' dediği Başkentte bugün  yoğun sağanak ve dolu nedeniyle nedeniyle çeşitli bölgelerde sel, taşkın ve bazı arazilerde zararlar meydana geldi.

Öte yandan Atça, Alan, Nallıdere, Ömerşeyhler, Aliefe, Nebioğlu ve Karahisarkozlu gibi köylerde de sel suları çamur ve taşları yollara getirerek yolları kapattı. Ulaşıma kapanan yolları Nallıhan Yol Asfalt Şefliği ekiplerinin yoğun çalışmaları sayesinde trafiğe açıldı. Herhangi bir zarar meydana gelmezken erken alınan tedbirler sayesinde köy halkı büyük bir afetten ucuz kurtuldu.

[caption id="attachment_117998" align="alignnone" width="690"] Başkentte günlerdir etkili olan yağışlar sonrasında bir çok yerde su baskınları olmuştu.[/caption]

ANKARA'NIN ACİL ALT YAPI PROJELERİ AKP-MHP ELİYLE REDDEDİLMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 2019 Kasım ayı  toplantısında, ASKİ Genel Müdürlüğü’nce borçlanma yoluyla 700 milyon TL’lik kredi kullanımına ilişkin “Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu” görüşülmüştü.

Ankara’da acil yapılması gereken su ve kanal altyapı projeleri için istenen kredi Meclis’in AKP’li ve MHP’li üyelerinin oyları ile reddedildi.

KRİTİK PROJELER PARASI ANKAPARK DİNAZORA HELİKOPTERE GİTTİ

Aralarında İvedik, Etimesgut, Sincan su iletim hatlarının yapımı ile su kayıp kaçak oranlarının düşürülmesi için yapılacak çalışmaları da kapsayan çok sayıda kritik proje için kullanılması planlanan kredinin reddi tartışmalara neden oldu. Başkan Yavaş, belediyeyi 8,5 borç ile devraldıklarını anımsatarak şunları söyledi:

"Acil yapılması gereken su ve altyapı projeleri, acil diyor yani normal değil... Daha önceki yıllarda helikopterlere, dinozorlara, Ankapark'a yatırlan paralar buralara yatırılmamış.

İvedik, Etimesgut, Sincan, Polatlı su iletim hattı; aldığımız krediyle bunları yapacağız. İhalesi yapılcak, ihale evrakları hazır.Aydınlıkevler, Mamak, Altındağ, Gölbaşı, Çankaya su iletim hakkı; Bir arıza olursa Gölbaşı'na kadar 1 ay iki ay oralar susuz kalacak. Kayp kaçağın  azaltılması konusunda eskiyen borularla da olur. Burada kayıp kaçağı kaldıracağız."

TÜMÜYLE REDDETTİLER

“Şu anda eskiden kalan 400 milyon liralık SGK prim borcu var. Bununla ilgili hacizler geliyor belediyeye. Böyle olunca acil projeleri hayata geçirmek için 700-750 milyon TL’lik kredi istemiştik. MHP tümüyle reddetti, ‘Hiç verilmesin’ diye. ASKİ için talep ettiğimiz kredi de ‘Madem 350 milyon TL bütçe fazlanız var, buradan yapın ne yapacaksanız’ denilerek reddedildi. Şunu unuttular, belediyenin 8,5 milyar TL borcu var.”

PROBLEMLERİ ÇÖZMEYELİM Mİ?

Projelerin hayata geçirilmesi için yapılan kredi talebinin reddini, “Maalesef genel siyasetin gazabına uğrayarak reddedildi” sözleri ile değerlendiren Gökçınar, “İnsanlara temiz su temin etmeyelim mi? Asfalt problemlerini çözmeyelim mi?” diye sordu. Gökçınar, şartlar ne olursa olsun bu yatırımları gerçekleştirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Mansur Yavaş’ın Ankara’ya su temin eden asbestli boruları değiştirelim teklifi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi: Toplum sağlığı siyasete kurban gitti!

İşte sosyal medyadaki o paylaşımlardan biri...

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika