Bedelli affını getiren yasa teklifinin detayları belli oldu: Bedelli affından kimler yararlanabilecek?

Bedelli affını getiren yasa teklifinin detayları belli oldu: Bedelli affından kimler yararlanabilecek?

Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu, bedelli askerlik affını getiren yasa teklifinin detayları belli oldu. Peki bedelli affı ne zaman yasalaşacak? Bedelli affından kimler yararlanabilecek?

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından AKP'nin, bedelli affını getiren yasa teklifini hazırladığı öğrenildi. Teklife son şekli verilerek bugün ya da en geç önümüzdeki hafta başında TBMM Başkanlığına sunulması planlandığı duyuldu. Teklifin TBMM tatile girmeden hızla yasalaşması sağlanacağı öğrenildi.

Teklifin kapsamına giren genç sayısının ise 550 bin civarında olduğu hesaplandı. Bunların önemli bir bölümünün yasa çıktıktan sonra bedelli askerlik için başvuru yapması bekleniyor.

Bedelli affından kimler yararlanabilecek?

Hazırlanan teklife göre bakaya, yoklama kaçağı ya da saklı olduğu için bedelli düzenlemeleri kapsamına girmeyen gençler, bir defaya mahsus olmak üzere yasadan yararlanabilecek. Bu kişiler başvurup bedelini ödemek koşulu ile bedelli askerlik yapabilecek. Böylece haklarında devam eden yasal süreçler de sona ermiş olacak.

Dövizli askerlik hakkı bulunan yurt dışındaki Türk vatandaşlarından daha önce başvurup ücretini yatırmayan, işlemi yarım kalan yaklaşık 2 bin kişiye de af getirileceği açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem