Bekçilerle ilgili kritik uyarı: ‘Saray’a Jandarma ve polis yetmedi’

Bekçilerle ilgili kritik uyarı: ‘Saray’a Jandarma ve polis yetmedi’

Bekçilerle ilgili kritik uyarı: ‘Saray’a Jan... Bekçiler, adeta üçüncü bir silahlı kolluk olacak. Bu düzenleme, ‘parti kolluğu’ yaratma tehlikesine de açık' ifadelerini kullandı.

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, TBMM Genel Kurulu’nun 48 günlük aranın ardından ilk çalışması olan “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi”nin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, 'Saray’a jandarma ve polis yetmedi. Bekçiler, adeta üçüncü bir silahlı kolluk olacak. Bu düzenleme, ‘parti kolluğu’ yaratma tehlikesine de açık' ifadelerini kullandı.

TBMM İçişleri Komisyonu’ndan jet hızıyla geçen Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi, 48 günlük aranın ardından bugün yeniden çalışmalarına başlayan

TBMM Genel Kurulu’nun ilk gündemi oldu. TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, teklifle ilgili ANKA’ya değerlendirme yaptı.

 'SARAY’A JANDARMA VE POLİS YETMEDİ'

Bekçilere tanınan üst arama, silah kullanma, toplamsal olaylara müdahale etme yetkilerinin “devletin ahlak polisliği yapması” ve “bireylerin hayat tarzına müdahale etmesi” riskini içerdiğini

vurgulayan Kaboğlu, “Saray’a jandarma ve polis yetmedi. Teklif ile bekçiler, polis ve jandarma içinde ve dışında adeta üçüncü bir silahlı kolluk olacak. Verilen görev ve yetkiler yelpazesinde de

idari ve adli kolluk ötesinde, yerel yönetimlerin yetkilerini, hatta yurttaş hak ve sorumluluklarını da kapsamına alarak Anayasa’ya açık aykırılıklar oluşturacak” dedi.

'YETKİLER BELİRSİZ VE TUTARSIZ'

Teklifin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve keyfi sonuçlar doğuracağını belirten Kaboğlu, şunları söyledi:

“‘Kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi’ amacıyla bekçilere önleyici tedbir alma yetkisi veren madde, keyfî sonuçlar doğurabilecektir. Neyin kamu düzenini bozacak mahiyette olduğunun ve hak sınırlayıcı olabilecek tedbirleri gerektirdiğinin tespiti, bir yardımcı kolluk mensubuna bırakılamaz. Ayrıca ‘önleyici tedbirler’ gibi kapsamı belirsiz bir ibareyle bu silahlı kolluk mensuplarına verilen sınırları belirsiz yetki, Anayasa’nın hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Bekçinin, ‘halkın sükûn ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engellemek’ şeklindeki görevindeki ‘engellemek’ sözcüğünün ne tür tedbirleri içerebileceği belirsizdir ve keyfî uygulamalara yol açabilecektir. Yine istisnai bir yetki olan kimlik sorma yetkisinin, yardımcı kolluk mensuplarına kadar genişletilmesi, keyfî durumlara yol açabilecektir. Bekçinin, durdurma yetkisini kullanabileceği bir durum olan ‘bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek’ ölçüsü de belirsizdir. Bekçinin suç veya kabahatin işleneceğini hangi ölçüye göre saptayacağı öngörülemezdir. Bekçinin durdurma yetkisinin polisinkinden büyük olması bir çelişki ve tutarsızlıktır. Sadece hak ve özgürlükler bakımından değil, “görev, yetki, sorumluluk” halkası bakımından da sorunlarla yüklü bir mesleğe giriş, ‘liyakat’ ilkesi gereği olmalı iken, İçişleri Bakanlığı yönetmeliği ile belirlenecek. Bu düzenleme, bekçilere verilen görev ve yetkiler ile birlikte, ‘parti kolluğu’ yaratma tehlikesine de açık.”

ABC GAZETESİ TWİTTER

"Bekçilerle ilgili kritik uyarı: ‘Saray’a Jandarma ve polis yetmedi’" haberi, 03 Haziran 2020 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan Bekçilerle ilgili kritik uyarı: ‘Saray’a Jandarma ve polis yetmedi’ haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Bekçilerle ilgili kritik uyarı: ‘Saray’a Jandarma ve polis yetmedi’ 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 16 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

 • YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 01:44 Okyanuslarda iklim değişikliğinin etkisi: Mercanlar dördüncü kez beyazladı
  2. 01:34 ABD, 81 İHA ve en az 6 balistik füze düşürüldüğünü duyurdu
  3. 01:32 Trafikte radar görürseniz sakın o hareketi yapmayın! 66 sürücüye ceza yağdı
  4. 01:25 Beşiktaş Fernando Santos ve Rıza Çalımbay'ın aldığı ücretler açıklandı
  5. 01:22 Okan Buruk açıkladı: Tek hedefimiz Galatasaray'ı şampiyon yapmak
  6. 01:19 Xiaomi'nin elektrikli aracına gelen talepler şaşırttı!
  7. 01:17 Nijerya'da yıllık enflasyon, 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı
  8. 01:17 Satılan her 10 araçtan 9'u otomatik olduğu açıklandı
  9. 01:15 Scholz'dan Çinli otomobil üreticilerine adil rekabet çağrısı yaptı
  10. 01:09 Lucescu'dan beklenmedik adım! Türkiye'ye dönüyor! Yeni kulübü açıklandı
  11. 01:09 Teleferik faciasına ilişkin tutuklanan Kocagöz'ün ifadesi ortaya çıktı
  12. 01:05 Hedef Gazze'yi gözden kaçırmak: uluslararası sessizlik yerine ateşkes çağrısı
  13. 00:56 Ante Budimir'den korkunç penaltı geldi
  14. 00:49 Merakla beklenen yeni Tiguan bu hafta satışta! İşte Türkiye fiyatı
  15. 00:48 2028'de Eğirdir Gölü'nün bölünme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor
  16. 00:46 Dünyanın ilk SUV'u: Lada Niva'nın bilinmeyen hikayesi!
  17. 00:43 Bu elektrikliyi alan aracını şarja takmayı unutacak! Dünya menzil rekoru
  18. 00:35 Biden açıkladı: "İsrail'i savunmak için eşi benzeri görülmemiş bir askeri çaba gösterdik"
  19. 00:30 Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, 81 İHA ve en az 6 balistik füze etkisiz hale getirildi
  20. 00:30 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Al Sani ile görüşme ayarladı
  Haberleri