Belarus'ta başkanlık seçim sonuçlarına itiraz eden protestoculara işkence yapıldı

Belarus'ta başkanlık seçim sonuçlarına itiraz eden protestoculara işkence yapıldı

Belarus'ta olaylı başkanlık seçimlerinin ardından sonucu protesto eden halka polis tarafından işkence yapıldığı iddia edildi. Polisin göz altına aldığı kişilere sistematik olarak işkence yaptığı konuşuluyor

Belarus'ta Aleksander Lukaşenko'nun zaferiyle sonuçlandığı açıklanan başkanlık seçimlerine yönelik protestolar beşinci gününe girerken, insan hakları aktivistleri ve gözlemciler polisin gözaltındaki protestoculara şiddet uyguladığına dair kanıtların arttığını söylüyor.

Gözaltına alınan 6.700 kişiden bazıları serbest bırakıldı. Bu kişiler kötü muameleye maruz kaldıklarını ve dövüldüklerini anlatıyor.

Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, gözaltına alınan kişilerin ifadelerinin "yaygın işkenceye" işaret ettiğini açıkladı.

Seçim Kurulu yetkililerinin Pazar günkü seçimde Lukaşenko'yu galip ilan etmelerine karşın, rakibi Svetlena Tikhanovskaya sandıktan kendisinin zaferle çıktığını söylüyor.

Senato Başkanı Natalya Koçanova, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada Lukaşenko'nun göstericilerin toplu olarak gözaltına alınmasıyla ilgili olarak soruşturma açılması talimatı verdiğini ve 1000'den fazla kişinin serbest bırakıldığını söyledi.