Belçika'da 'Maske Kimsin Sen'deki tavşan sosyalist lider çıktı

Belçika'da 'Maske Kimsin Sen'deki tavşan sosyalist lider çıktı

Türkiye'de hedef gösterilmesi sonrası kaldırılan 'Maske Kimsin Sen?' yarışmasının Belçika versiyonunda, tavşan kostümü içindeki yarışmacının Sosyalist Parti lideri Conner Rousseau olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'de yayından kaldırılan yarışma programı 'Maske Kimsin Sen'in Belçika versiyonuna, koalisyondaki Sosyalist Parti'nin lideri Conner Rousseau damga vurdu. Cuma akşamı yayınlanan ikinci sezon finalinde, haftalardır merak edilen tavşan kostümü içindeki yarışmacının, 29 yaşındaki sosyalist lider olduğu ortaya çıktı. Yarışmayı kazanan isim ise kedi kostümü ile katılan 20 yaşındaki şarkıcı Camille Dhont oldu. 

BBC Türkçe'nin Lahey muhabiri Yusuf Özkan'ın aktardığına göre, Ukrayna'daki savaş nedeniyle yoğunlaşan siyasal ortamda böyle bir etkinliğe katılması nedeniyle Rousseau'yu eleştirenler de oldu, 'böylesi cesur bir adımla seçmenin sempatisini kazandığını' söyleyen de.

Belçika medyasının ilk sorduğu soru, bunca yoğun gündeme rağmen Rousseau'nun nasıl zaman bulup yarışmaya hazırlandığıydı. SP lideri, gündemin sakin olduğu 2021 yaz ayları ve pazar günleri yarışmaya zaman ayırdığını, cuma akşamları gece yarısına kadar şan dersleri aldığını anlattı. Meydan okumayı sevdiğini ve o sahnede sanatçı olmanın nasıl bir şey olduğunu ilk elden deneyimleyebildiğini söyleyen Belçikalı lider, kimliğinin gizli kalmasının kendisini cesaretlendirdiğini belirtti.

'HAYATTA SİYASETTEN DAHA FAZLASI DA VAR'

Yarışmaya katılmasının siyasi yankılarını da hesaplayan 29 yaşındaki politikacı, "Ben genç bir adamım ve hayatta siyasetten daha fazlası da var" dedi. Rousseau'ya göre, yarışma kendisine, siyasi çalışmalar için de katkı sağladı. Rousseau, yarışma koçundan aldığı ipuçları sayesinde nefesini kontrol etmeyi başardığını, bunun da siyasi tartışmalarda çok işine yarayacağını düşünüyor.

3-peke.webp

Belçika'da daha önce de bazı politikacılar zaman zaman televizyon şovlarına katıldı ancak şu anki siyasal ortam nedeniyle Conner Rousseau'nun bunu yapmasının doğru olup olmadığı tartışılıyor. Genç lider, "üst düzey siyasete göre daha az ciddiyet göstermekle" eleştirilen bir isim. Koalisyon pazarlığı görüşmelerine sırt çantası, kot pantolon ve gömlekle katılan Rousseau hakkında medya, "Belçika'da yaşana enerji krizi ve Avrupa'nın yanı başında süren bir savaş varken bir parti genel başkanının böyle saçmalıklara ayıracak vakti var mı?" diye soruyor.

 'HAFİFLETİCİ NEDEN'

Ancak programın gelen yaz çekilmiş olması, Rousseau için "hafifletici neden" sayılıyor. Televizyon eleştirmeni Ivan De Vadder, Rousseau'nun çekimler yapılırken, 'aylar sonra bir savaşın çıkabileceğini tahmin etmesinin elbette mümkün olmadığını' söylüyor. Belçikalı gazeteci, "Ama belki de bu olabilecek en kötü zamanlama. Politikacılar elbette istediklerini yaparlar, ancak şu anda esas olarak onlardan Ukrayna krizinin sonuçlarıyla başa çıkmamıza yardım etmelerini bekliyoruz" diyor. De Vadder'e göre, diğer merkez partilerinden farklı bir tutum izleyen sosyalistlerin bu başarısında Rousseau'nun büyük payı var; bu nedenle de Maskeli Şarkıcı yarışmasına katılması, mevcut siyasi stratejiye çok uygun.

Medyaya göre Rousseau, Maskeli Şarkıcı yarışmasına katılarak, büyük bir risk aldı ancak sonuç her şeye rağmen onun lehine gelişti. Bazı yorumcular, yarışmanın finalini 1,5 milyondan fazla televizyon seyircisinin izlediğine işaret ederek, bunun da, Sosyalist Parti lideri Rousseau'nun daha geniş kitlelere ulaşmasını ve seçmenin sempatisine yol açtığını düşünüyor. Özellikle "tavşan kostümü içinde" haftalardır sürdürdüğü başarılı performans nedeniyle birçok kişinin Rousseau'ya sempati beslediği, bunun da genç politikacıya avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

(Kaynak: Haber Global)

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya