'Belli ki; 'evet' oyları istediği oranda çıkmıyor '

'Belli ki; 'evet' oyları istediği oranda çıkmıyor '

Yandaş TV'ler kural tanımayacakCHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Son çıkarılan KHK ile yandaş medya denetim dışına çıkarıldı. Artık, muhalefete 1 dakika bile söz süresi vermeyecekler. Çünkü; eşitlik ilkesi de...

Yandaş TV'ler kural tanımayacak

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Son çıkarılan KHK ile yandaş medya denetim dışına çıkarıldı. Artık, muhalefete 1 dakika bile söz süresi vermeyecekler. Çünkü; eşitlik ilkesi de yok edildi" dedi.

Dün gece yarısı çıkarılan 687 Nolu KHK ile radyo ve TV'lerin "siyasi partilere eşit sürede söz hakkı" vermesi ilkesi ortadan kaldırıldı. 

Böylece, yandaş medya referandum döneminde hiçbir denetime tabi kalmadan iktidarın 24 saat kesintisiz propagandasını yapabilecek. 
Geceyarısı KHK'sına tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, KHK'ların FETÖ'yle mücadele çemberinden çıktığını söyledi. 

Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:
 "Gece yarısı insanlar uyurken KHK çıkarıyorlar. Aynı KHK'ya kış lastiği cezasını da göz boyamak için koyuyorlar. FETÖ ile mücadelenin kış lastiği uygulaması ile ne ilgisi var?"

'DENETİMSİZ PROPAGANDA'
Bakın, gece yarısı KHK'sı ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 149/A maddesi yürürlükten kaldırılıyor. 
Kaldırılan maddeye göre TV ve radyolar YSK denetimi olmadan; istedikleri gibi, istedikleri süre seçim yayını yapabilecek. Bunun açıklaması ise şudur: 
Referanduma giden Türkiye'de muhalefete yayın yoluyla baskının giderek artacağı ve her türlü hakaret-iftiranın rahatlıkla yapılabileceğidir. 
KHK ile kaldırılan madde YSK'ca belirlenen esaslara aykırı yayın yapan radyo ve televizyona yayın durdurma cezası verilmesini öngörüyordu. Bu maddenin kaldırılması AKP'nin referandum kampanyasının boyutunu da ortaya çıkarıyor. Sınırsız ve istedikleri gibi bir yayın ve YSK denetimi yok. 
Bu görülmemiş bir olaydır. Denetimin tamamen kaldırılmış olması, kuralsızlığı da beraberinde getirecektir.  Demokrasiyi var eden çoğulculuk ilkesine uyulmayacak, sadece iktidar partisinin tek yanlı propagandası yapılacaktır. Yurttaşın seçme ve değerlendirme; tercih etme / kıyaslama yapma hakkı elinden alınacaktır. 
Çünkü; yandaş medya artık muhalefete tek bir dakika bile söz hakkı vermemekte serbest bırakıldı. Denetleme mekanizması yok edildiği için, muhalefete söz hakkı verme zorunluluğu da ortadan kaldırıldı. 
Medyanın %85'lik kısmını elinde tutan AKP hükümetinin gözü doymamış olacak ki; böyle bir karar almıştır. 
Bu değişiklikle, özel radyo ve televizyonların propaganda sürecinde bütün siyasal partilere dengeli ve adil yayıncılık ilkeleri çerçevesinde yer vermesi hükmü kaldırılmış oluyor. 

Artık sandık başına oy kullanmak için gittiğimizde yandaş medya, biz sandıktayken bile Akp propagandası yapabilecek. 

İktidarın... Bu yüzden propagandayı sınırsızca yapmak istiyorlar. Onları bu hukuk dışı kararlar ve TV'leri ile radyoları da kurtaramayacak. Muhalefetin sesini medyada boğarak seçim kazanma; sadece bir hayal olarak kalacak."?
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.