Söz, doları demir yumrukla 5 liraya indirdiklerini söyleyen Albayrak'ta

Söz, doları demir yumrukla 5 liraya indirdiklerini söyleyen Albayrak'ta

Berat Albayrak, ne dediyse tam tersi oldu, dolar 6,25'e, euro 7 liraya çıktı.Daha önce 'nisan mart'tan, mayıs nisan'dan, haziran da mayıs'tan güzel olacak', 'doların artmasını çok beklersiniz, hele de seçimden sonra' diyen Hazine...

Berat Albayrak, ne dediyse tam tersi oldu, dolar 6,25'e, euro 7 liraya çıktı.

Daha önce 'nisan mart'tan, mayıs nisan'dan, haziran da mayıs'tan güzel olacak', 'doların artmasını çok beklersiniz, hele de seçimden sonra' diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomiyle ilgili ne dediyse tam tersi oldu. Dolar, 6,25'e, euro 7 liraya çıktı, enflasyon 19,71 işsizlik 14,7 ile cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Yıllık bütçe ilk çeyrekte tükendi.

Doları demir yumrukla 5 liraya indirdiklerini belirten Albayrak, 19 Mart'ta bu sözleri ettiğinde dolar kuru 5,20 lira civarındaydı. Bugün avro 7 lirayı, dolar ise 6.25'i aştı.

Hatta, yine Albayrak'ın söylediğine göre, "Aralık Kasım'dan, Ocak Aralık'tan, Şubat Ocaktan daha iyi olacaktı" ancak durum öyle olmadı. Merkez Bankası'nın Nisan'da vermesi gereken 33 milyar liralık temettü öne çekilince bütçe 5,1 milyar lira fazla verdi. Ancak bir sefere mahsus yapılan bu operasyon sonrasında bütçe Şubat'ta 16,8 milyar, Mart'ta 24,5 milyar, Nisan da ise 14 milyar lira açık verdi. Yıllık bütçe ilk üç ayda tükendi.