Berat Albayrak IMF'de 'Stand by' iddiası!

Berat Albayrak IMF'de 'Stand by' iddiası!

Yılmaz Polat / WashingtonHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Para Fonu IMF'yle görüşmeler yapmak üzere Washington'a geldi.IMF ve Dünya Bankası yarı yıl toplantıları bugün başlıyor. Berat Albayrak, yeni ekonomik...

Yılmaz Polat / Washington

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Para Fonu IMF'yle görüşmeler yapmak üzere Washington'a geldi.

IMF ve Dünya Bankası yarı yıl toplantıları bugün başlıyor. Berat Albayrak, yeni ekonomik planı açıklamasından hemen sonra Ankara’dan Washington'a hareket etti. Albayrak, IMF yetkililerine yeni ekonomik paketi anlatacak. Albayrak'ın, ABD Hazine yetkilileri ve G-20 üyesi bazı ülke Maliye Bakanlarından randevu talep ettiği öğrenildi.

Albayrak'a Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya eşlik ediyor. Albayrak’ın IMF’yle bir ‘Stand-by’ anlaşması için nabız yoklaması yapmasının beklendiği öne sürülüyor.

IMF'nin 'Dünya ekonomisinin durumu ve tavsiyeleri' içeren raporu da yayınlandı. Yolsuzlukla mücadele ağırlıklı raporda , Türkiye ekonomisiyle ilgili tahminler de bulunuyor. Buna göre, ekonominin 2019’da yüzde iki buçuk (2,5) küçülmesi, 2020’deyse yüzde iki buçuk (2,5) büyümesi öngörülüyor. Türkiye’de işsizlik tahminleri 2019 için yüzde 12 virgül 7, 2020’de

ise yüzde 11 virgül 4. IMF raporunda, Enflasyon 2019’da yüzde 17 virgül 5, 2020’deyse yüzde 14 virgül 1 olarak tahmin ediliyor.

Yolsuzluğun büyümenin önünde en büyük engel olduğu vurgulanan raporda, ekonomi üzerinde tehlikeleri anlatılıyor. Kamu harcamalarındaki rüşvet ve kayırmacılığın ekonomi üzerindeki

etkisine de dikkat çekiliyor. Albayrak'ın IMF ve Maliye Bakanlarıyla yapacağı görüşmelerde yerel seçimlerle ilgili sonucun da gündeme gelmesi bekleniyor. Washington'da yönetim ve finans çevrelerinde AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın İstanbul seçim sonuçlarını manipüle etmeye çalışması kaygıyla izleniyor, demokrasiye müdahele olarak görülüyor.

Başkan Trump tarafından ABD'nin Türkiye Büyükelçiliğine atanan David Satterfield , Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde Senatörlerin sorularını cevaplandırdı. Satterfield, 'adil, özgür ve şeffaf seçim süreci her demokrasinin temel unsurudur. Türkiye bir demokrasi.

Bu şeffaf sürece tüm tarafların tam olarak saygı göstermesini bekliyoruz ki sandığa gidenlerin iradesi sonuçlarda kabul görsün. Önümüzdeki günlerde süreci çok yakından izlemeye devam edeceğiz” dedi. Öte yandan, damat Albayrak'ın açıkladığı ekonomik paketin ,Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik darboğaza çözüm bulmada uzak olduğu şeklinde değerlendiriliyor.

New York Times Gazetesi, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidarını tehdit edici bir unsura dönüşen ekonomik sıkıntılara yanıt verecek geniş kapsamlı bir önlemler paketi olma umutlarını suya düşürdüğü' yorumunu yapıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya