Berfin Özek: Ben kaza geçirmedim, bir erkeğe ‘Hayır’ dediğim için öldürülmek istendim, yüzüm yakıldı!

Berfin Özek: Ben kaza geçirmedim, bir erkeğe ‘Hayır’ dediğim için öldürülmek istendim, yüzüm yakıldı!

Yüzüne atılan asit sonucunda ağır yaralanan, yaşadığı bu süreçte erkek şiddetine karşı bir söz ve tutum görmek istediğini belirten Berfin Özek...

Yüzüne atılan asit sonucunda ağır yaralanan, yaşadığı bu süreçte erkek şiddetine karşı bir söz ve tutum görmek istediğini belirten Berfin Özek, “Benim yüzüm kazada yanmadı. Aksine bir erkeğe ‘hayır’ dediğim için öldürülmek istendim ve yüzüm yakıldı” dedi.

Hatay'da Ozan Çeltik isimli erkeğin asitli saldırısına maruz kalan Özek, Bodrum'da bir hastanede tedavi görmeye devam ediyor. 10'dan fazla ameliyat geçirecek olan Özek, “Özgür olmak istiyorum. Okuluma devam etmeliyim. Üniversite sınavları için hazırlanıyordum. Kaldığım yerden daha da güçlü ve istekle çalışmaya devam edeceğim” diyor. “Bana bunu yapandan nefret ediyorum” diyen Özek, saldırganın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyor.

Yaşadığı olayın travmasını bir türlü atlatamayan Özek, kendisine acıyarak bakanlardan ve mağduriyet duygusuyla yaklaşılmasından oldukça rahatsız olduğunu söylüyor. Yaşadığı bu süreçte erkek şiddetine karşı bir söz ve tutum görmek istediğini belirten Özek, “Benim yüzüm kazada yanmadı. Aksine bir erkeğe ‘hayır’ dediğim için öldürülmek istendim ve yüzüm yakıldı” diye konuşuyor.

‘İNDİRİM UYGULANMASIN’

Berfin Özek’in babası Yaşar Özek, “15 Ocak 2019 tarihinden itibaren kızım başka bir yüze, bedene ve ruha sahip. Kızıma bunu yapan kişinin bundan böyle gün yüzü görmesin. Kravat takılmasına, ellerini kavuşturup saygılı davranılmasına, pişmanım denilmesine bakılarak indirim uygulanmasını istemiyoruz. Şayet bunlara bakılarak indirim uygulanırsa adalet sağlanmaz” diye konuştu.

BAĞIŞ KAMPANYASI İÇİN İZİN ALAMADIK

Kızının tedavi sürecinde yanında olabilmek için işinden ayrılmak zorunda kaldığını aktaran baba Yaşar Özek, devletten ekonomik olarak kendilerine destek olmalarını beklediklerini, ailenin tek sigortalı çalışanının eşi olduğunu belirtti. Platform ve derneklerin yardımları olmasaydı Berfin’i tedavi ettiremeyeceklerini vurgulayan Baba Özek, kaymakamlığın aileye 1000 TL maaş bağladığını, fakat 2 ay sonra sebebini bilmedikleri bir gerekçeyle maaşı kestiklerini iddia etti. Özek, Berfin’in tedavi masrafları için bağış kampanyası düzenlemek istediklerini, fakat yetkililerden izin alamadıklarını da dile getirdi.