Berkin Elvan davasında dosyadan çekilen bilirkişi: ‘Bilim ve teknolojiden uzağım'

Berkin Elvan davasında dosyadan çekilen bilirkişi: ‘Bilim ve teknolojiden uzağım'

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle katledilen Berkin Elvan'ın davasına atanan jandarma bilirkişisi, “istenilen düzeyde katkı

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle katledilen Berkin Elvan'ın davasına atanan jandarma bilirkişisi, “istenilen düzeyde katkı sağlayamayacağı” gerekçesiyle dosyadan çekildi.

Elvan'ın faili polis Fatih Dalgalı'nın yargılandığı davaya atanan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı bilirkişiler de 29 Mayıs 2019’da hazırladıkları raporda olaya karışan polislerin kusur oranlarının tespitinde yetersiz kaldıklarını öne sürerek dosyadan çekilmişti.

Jandarma bilirkişisinin hazırladığı 29 Mayıs 2019 tarihli raporda biber gazı kapsülü silahı kullanan iki polisin kaç derecelik açıyla atış yaptıklarının tespit edilemediği anlatıldı. Raporda gaz tüfeği bilirkişilerinin sadece gaz tüfeği kullanıcısı olduğundan, olayda kusur oranlarının tespitinde yetersiz kalındığı belirtildi. Bilirkişiler, İzmir Foça Jandarma Okul Komutanlığı’ndaki usta öğrencilerin veya Adli Tıp Kurumu’nun kusur oranlarının tespiti için uygun oldukları belirterek topu bu kurumlara attı. Davanın 19 Haziran’da yapılan 13. duruşmasında mahkeme heyeti dosyayı inceleme yapması için İzmir’e gönderdi.

Medyascope'dan Canan Coşkun'un haberine göre, Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı 26 Temmuz 2019’da mahkemeye bilirkişi heyeti görevlendirmesi ile ilgili bir yazı yolladı. Yazıda, okulda görevli iki jandarma ile Manisa Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı’nda görevli jandarma İ.A.’nın bilirkişi olarak görevlendirildiği belirtildi. Ayrıca, “Foça Jandarma Komando Okulu’na bağlı birliklerde olay yeri inceleme birimi kadrosu ve bu konuda aktif olarak görev yapan herhangi bir birim bulunmadığı” aktarıldı. Olay yeri inceleme kursu görmüş tek personelin Manisa’daki jandarma olduğu kaydedildi.

'BİLİM VE TEKNOLOJİDEN UZAĞIM' GEREKÇESİ

İ.A., görevlendirmeyle ilgili bir dilekçe sundu ve dosyadan çekilmek istediğini aktardı. Dilekçede, 2010 yılından bu yana olay yeri inceleme birimlerinde görev yapmadığını, bilim, teknoloji ve mevzuat alanındaki değişiklik ve yeniliklerden uzak olduğunu savundu. İ.A., bu görevde istenilen düzeyde katkı sağlayamayacağını öne sürdü.

'BİRLİKTE NİTELİKLİ PERSONEL YOK'

Yazıda, Foça Jandarma Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’na bağlı birliklerde görevli personelden olay yeri inceleme bilirkişi olarak görevlendirilebilecek yeterlilikte ve nitelikle başka bir personel bulunmadığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Berkin Elvan'ın katledilmesinin ardından açılan davada altı yıl sonra 10 Nisan 2019’da jandarma tarafından olay yeri incelemesi yapılmıştı. İnceleme sonunda hazırlanan raporda yapılan keşfin raporu dosyaya geldi. Keşifte olay yerinin krokisi çıkarılmış, biber gazı kapsülü silahı ile atış yapılan noktaların tespit edilmesi amaçlanmıştı.

Davanın 14. duruşması ise 25 Eylül’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde yapılacak. Mahkemenin talimatıyla tutuksuz sanık Fatih Dalgalı bu duruşmaya da görev yaptığı Van’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılacak.