Beşar Esad'dan Aydınlık'a yalanlama

Beşar Esad'dan Aydınlık'a yalanlama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "Erdoğan’la görüşmeye hazırız" dediğini öne süren Aydınlık Gazetesi yazarı Mehmet Yuva’nın yazısı yalanlandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "Erdoğan’la görüşmeye hazırız" dediğini öne süren Aydınlık Gazetesi yazarı Mehmet Yuva’nın yazısı yalanlandı.

Aydınlık gazetesi 12 Mayıs’ta yazarı Mehmet Yuva’nın haberini manşetten, “Esad: Erdoğan’la görüşmeye hazırız” başlığı ile verdi. Mehmet Yuva yazısında, 8 Mayıs Çarşamba günü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Cumhurbaşkanlığı makamında gazetecilerle 'özel ve basına kapalı' bir toplantı gerçekleştirdiğini belirtti. Yuva bu toplantıda Esad’ın, "Türkiye ile işbirliğine açığız" ve "Suriye çıkarlarına uygunsa ve egemenliğine helal gelmeyecekse Erdoğan ile de görüşülebilir" dediğini aktardı.

Odatv'de yer alan habere göre, konuyla ilgili, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın sosyal medya hesabından açıklama yapıldı. Suriye Devleti, isim vermeden Aydınlık yazarı Mehmet Yuva’nın yazısını yalanladı. Suriye devleti yaptığı açıklamada, Mehmet Yuva’nın yazısı için, “Bu basın kuruluşlarını, gazetecilik mesleğinin en basit ilkelerine sadık kalmayı davet etmektedir” ifadelerini kullanırken, “Bu tavır ve söylemler var olacaksa resmi bilinen basın kuruluşları tarafından veya cumhurbaşkanlığın sosyal medya sayfaları üzerinden direkt ve açık bir şekilde ifade edilecektir, ziyaretçilerin veya başka kişilerin üzerinden değil” denildi.

İşte Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı kısa açıklama:

"Bazı basın kuruluşları, Başkan Esad'ın bazı siyasi ve ekonomist analistle yaptığı toplantıda söylediklerini, bir takım söylem ve tavırla yayınladı. Bu, bu söylem ve tavrın kurgulandığı ve tahrif edildiği ilk değil.

Sayın Başkan’a mensup tüm haberlerin asılsız olduğunu kaydeden Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi, kendi izleyenleri karşısında saygınlığını korumaları için bu basın kuruluşlarını, gazetecilik mesleğinin en basit ilkelerine sadık kalmayı davet etmektedir.

Bu tavır ve söylemler var olacaksa resmi bilinen basın kuruluşları tarafından veya cumhurbaşkanlığın sosyal medya sayfaları üzerinden direkt ve açık bir şekilde ifade edilecektir, ziyaretçilerin veya başka kişilerin üzerinden değil"

Aydınlık Gazetesi yazarı Mehmet Yuva, yolladığı tekzip metninde "Suriye Basın Ofisinin metninde ne Aydınlık ne haber ne de ismim varittir" ifadesini kullandı.

İlgili tekzip metni şu şekilde:

"Suriye Basın Ofisinin metninde ne Aydınlık ne haber ne de ismim varittir. Zira elimizde toplantıda ifade edilen açıklamalar var. Bilmeyenin bilene karşı bir savı olamaz. Basın ofisinin bu açıklamayı yapmasına sebep olan bazı Arap medyasında yer alan bizim makale üzerinden yalan haber yapanlara karşı edilmiştir. Bunlardan birisi Katar merkezli Al Jazeera TV'nin yalanlarıdır. Al Jazeera TV zıt görüşler programını sunan Faysal El-kasım: "Şimdi güvenilir bir kaynağımızdan gelen son dakika haberine binaen Türk gazeteci Mehmet Yuva 8 Mayıs'ta Türkiye hududuna yakın Keseb kasabasında Esad ile görüştü. Görüşmeden bilgi aktaran Yuva, Esad'ın Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söylediğini iddia etti" diyebilmiştir. "