Besiciler, kuzu eti fiyatlarındaki indirime tepki göstererek yol kapattı: 'Zarar ediyoruz, çözüm bulun'

Besiciler, kuzu eti fiyatlarındaki indirime tepki göstererek yol kapattı: 'Zarar ediyoruz, çözüm bulun'

Kuzu eti fiyatlarında yüzde 25 yapılması indirim kararının ardından Gaziantep'te toplanan yüzlerce küçükbaş hayvan besicisi, indirim kararına tepki göstererek D-400 karayolunu trafiğe kapattı.

Et ve Süt Kurumu'nun kuzu eti fiyatlarında yüzde 25 yapılması indirim kararının ardından TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, indirimden memnun olduklarını söylerken Gaziantep'te toplanan yüzlerce küçükbaş hayvan besicisi, indirim kararına tepki göstererek D-400 karayolunu trafiğe kapattı.

Et ve Süt Kurumu’nun kuzu eti fiyatlarında yaptığı indirim gündemden düşmüyor. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yüzde 25’lik indirimin besiciler için memnuniyet verici olduğunu söylerken gerçekte bambaşka bir manzara mevcut. Bugün Gaziantep’te toplanan yüzlerce küçükbaş hayvan besicisi, Et ve Süt Kurumu’nun kuzu eti fiyatlarında yaptığı yüzde 25’lik indirim kararına tepki göstererek D-400 karayolunu trafiğe kapattı. Zaman zaman gerginlikler ve yüzlerce araç kuyruğunun da meydana geldiği olay, bir süre sonra sona ererken yol tekrar trafiğe açıldı.

'Zarar ediyoruz, çözüm bulun'
Gaziantep-Nizip arasındaki ulaşımın sağlandığı D-400 karayolunda toplanan hayvan besicileri, yolun 20. kilometresini çift taraflı trafiğe kapatarak Et ve Süt Kurumu’nun kuzu eti fiyatlarında yaptığı yüzde 25’lik indirim kararını protesto etti. İndirim kararıyla mağdur olduklarını ve zarar ettiklerini söyleyen küçükbaş hayvan besicileri, yetkililere çağrıda bulanarak yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması ve canlı hayvan ihracatının önünün açılması konusunda destek istedi.

Başkan Nihat Çelik ne demişti?
TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, dün Et ve Süt Kurumu tarafından kuzu eti fiyatında yapılan yüzde 25'e varan indirimin memnuniyet verici olduğunu söylediği yazılı açıklamasında, indirim kararının tüketiciler açısından önemine dikkati çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin açıkladığı indirim kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Bu manada kendisine sektörümüz ve tüketicilerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. İndirim sorası gövde kuzu etinin 129,75 liradan 98 liraya, kuzu pirzolanın 181,5 liradan 137 liraya, kuzu gerdanın ise 114,5 liradan 86 liraya düşmesi vatandaşlarımızın kuzu eti tüketimi açısından son derece isabetli bir karar olmuştur."

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi