Besim Tibuk: "Dersim olayında Atatürk dahil görevde olan herkes suçludur"

LDP eski Başkanı ve İş insanı Besim Tibuk, 1938 yılında Tunceli'de yaşanan olaylar için Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dahil herkesin suçlu olduğunu söyledi.

Kanal Serbesti ismiyle Youtube üzerinden yayın yapan, Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) eski Başkanı Besim Tibuk'un gündeme dair analizler yaptığı ve Hasan  Erçakıca'nın sunduğu "Dünyaya Bakış" isimli programa Gazeteci Yazar Taha Akyol konuk oldu.

Taha Akyol, Türkiye'nin en büyük probleminin geçmişten bu yana hukuk olduğunu ve Türkiye'de güçler ayrılığının oturmadığını ifade etti. Bunun en çarpıcı örneklerinden birinin 1934'de çıkan Tunceli Kanunu olduğunu söyledi.

Besim Tibuk, 1938 yılında Tunceli'de yaşanan olaylar için şu sözleri söyledi:

 "Dersim olayı Cumhuriyet tarihinin en büyük rezaletlerinden biridir. Dersim olayında herkes suçludur görevli olan. Hepsi, Atatürk dahil hepsi suçludur. Dış tehdit yok, ülkenin göbeğinde sınırda bir eyalet değil. Buradaki Kürt aşiretleri sana vergi vermiyor, asker vermiyor; bekle biraz. Onlarla görüş, kardeşim bunlar senin insanın yahu. Düşünebiliyor musun kafaya bak? İnsan açısından bakılmıyor. Ben devletim diyor adam, vay devlete posta mı koydun? Karakol mu bastın?  Yıkın gazlayın öldürün. Türkiye Cumhuriyet tarihinin kara sayfalarından biridir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem