Beyaz Saray: ABD kuvvetleri Türkiye’nin operasyonunu desteklemeyecek

Beyaz Saray: ABD kuvvetleri Türkiye’nin operasyonunu desteklemeyecek

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı olası operasyona ABD’nin destek vermeyeceği belirtildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı olası operasyona ABD’nin destek vermeyeceği belirtildi.

Beyaz Saray’dan, “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak.” açıklaması yapıldı.

Erdoğan'ın Trump'la telefon görüşmesi yaptığı belirtilen açıklamada, "Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, IŞİD’i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı vurgulandı.

ABD hükümetinin, Suriye’de tutuklanan IŞİD mensubu vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığına ancak bu ülkelerin bu teröristleri almak istemediği belirtilen açıklamada, ABD’nin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağına işaret edildi.

'TÜRKİYE YAKALADIĞI IŞİD'LİLERDEN SORUMLU OLACAK'

Açıklamada, "Türkiye bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı IŞİD savaşçılarından sorumlu olacak" denildi.

ABD MEDYASI: ABD, SURİYE DEMOKRATİK GÜÇLERİ'Nİ YÜZ ÜSTÜ BIRAKTI

NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay, konuya ilişkin ABD medyasının ilk reaksiyonunu aktardı. Günay, ABD medyası ve sosyal medyaya yansıyan haberlerde Donald Trump'ın ve Beyaz Saray'ın yine Pentagon'a sormadan bir yazılı açıklama yaptığının konuşulduğunu belirtti. Haberlerde, 'Pentagon'un Suriye demokratik güçlerinin desteklenmesi gerektiğini ve ABD askerlerinin orada bulunmaya devam etmesi gerektiğini' söylediğinden bahsediliyor. Bazı köşe yazarları da ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri'ni yüz üstü bıraktığını belirtiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika