“Biden ekibi İran müzakerelere başladı” iddiası

“Biden ekibi İran müzakerelere başladı” iddiası

ABD'de başkanlık görevini devralmasına günler kalan Joe Biden'ın ekibinin İran'la müzakerelere başladığı iddia edilirken; Biden'ın ekibinden yalanlama geldi.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 20 Ocak'ta görevi devralacak seçilmiş Başkan Joe Biden'ın ekibinden bazı yetkililerin İran'la müzakarelere başladığı iddia edildi. İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Biden''ın ekibi görüşmelere ilişkin olarak İsrail yönetimi bilgilendirdi. Görüşmelerin detayına ilişkin bilgi verilmezken haber herhangi bir kaynağa dayandırılmadı. Ayrıca İsrail istihbarat servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen'in, ABD'nin mevcut Başkanı Donald Trump ve Biden'ın ekibiyle görüşmek için hafta içi Washington'a gittiği kaydedildi.

BIDEN'IN EKİBİNDEN YALANLAMA

Öte yandan, İsrailli gazeteci Barak Ravid’e konuşan ve adı açıklanmayan Biden’ın ekibinden bir yetkili, Kanal 12’nin haberini yalanladı. Yetkili, Biden’ın ekibinden hiç kimsenin İran ile görüşmediğini aktardı. P5+1 ülkeleriyle İran arasında 2015'te nükleer anlaşma imzalanmış, ABD Başkanı Trump 2018'de bu anlaşmadan çekilmişti.

Dünya