Bilal Erdoğan’ın vergiden muaf tutulan vakıflarının sayısı yediye yükseldi

Bilal Erdoğan’ın vergiden muaf tutulan vakıflarının sayısı yediye yükseldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki vakfa daha vergi muafiyeti hakkı tanıdı. Bilal Erdoğan’ın vergiden muaf tutulan vakıflarının sayısı ise yediye yükseldi.

Vergiden muaf tutulan vakıflardan birinin yöneticisi Bilal Erdoğan diğerinin ise eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Nezahat Berna Yılmaz çıktı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıfların Listesi’ne” iki yeni vakıf daha eklendi. Listede yer alan bilgilere göre, 2 Haziran’da eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Nezahat Berna Yılmaz’ın yöneticisi olduğu Engelsiz Eğitim Vakfı, 21 Nisan tarihinde de Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu İnsan ve İrfan Vakfı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla vergiden muaf tutuldu.

İnsan ve İrfan Vakfı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı, televizyon programcısı da olan İlahiyatçı Fatih Çıtlak. Öte yandan Fatih Çıtlak aynı zamanda da Bilal Erdoğan’ın eşinin dayısı.

Vakfın mütevelli heyetinde ise Bilal Erdoğan, AKP Kurucusu ve yandaş Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ayşe Böhürler’in oğlu Zeyd Böhürler, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışan Abdurrahman Tevruz gibi birçok isim yer alıyor.

BİNA DA AKP’Lİ BELEDİYEDEN

İnsan ve İrfan Vakfı’nın kullandığı Şeyh Sadık Efendi Tekkesi de 2015 yılında AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından, İnsan ve İrfan Vakfı ile belediye arasında yapılacak olan iş birliği protokolü kapsamında, eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılabilmesi maksadıyla, vakfa devredildi.

YEDİ VAKFI DA MUAF TUTULDU
Bilal Erdoğan’ın vergiden muaf tutulan vakıflarının sayısı ise yediye yükseldi. Bilal Erdoğan’ın vergide muaf tutulan vakıflarının listesi şu şekilde:

2011- Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)
2015- Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı
2016-Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)
2018-Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı (Okçular Vakfı)
2018- Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı
2019- Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV)
2021- İnsan ve İrfan Vakfı

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem