Bilgisayar korsanlarından nasıl kendinizi koruyabilirsiniz

Bilgisayar korsanlarından nasıl kendinizi koruyabilirsiniz

2022 yılında bilgisayar korsanlarından korunmak istiyorsanız bazı detaylara çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece siber saldırılar sizi üzmeyecektir.

Bilgisayar korsanlarından korunmak her geçen yıl çok daha önemli bir konu haline geliyor. Ne yazık ki 2021 yılında siber saldırıların sayısı en az yüzde 400 seviyesinde artış gösterdi. 2022 yılında benzer bir artışın olması bekleniyor. Böyle bir ortamda güvende kalmak son derece zor.

Kendinizi güvende tutmak istiyorsanız öncelikle telefonunuzda önemli bazı şifreleri bulundurmanızı önermiyoruz. Bilgisayar korsanları kişisel bilgilerinizin yer aldığı akıllı telefonlara ulaşınca bunu aleyhinize kullanabiliyor. Parolalar ve kişisel bilgiler kesinlikle akıllı telefonunuzda yer almamalı.

Siber saldırılara karşı güvende kalmak isteyenler için önerilebilecek bir diğer detay ise güncelleme ile ilgili. Hem cihazlarınızı hem de uygulamaları mümkün olduğunca düzenli bir şekilde güncelleyin. Böylece güvenlik yamaları alabilir ve siber saldırılara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Bilgisayar korsanlarından korunmak

Kullanıcılara en çok öneride bulunabileceğimiz bir diğer detay ise herkese açık wi-fi sistemleri ile ilgili. Ne yazık ki bilgisayar korsanlarına av olan kişilerin önemli bir bölümü açık wi-fi kullanıyordu. Eğer herkese açık olan bir internet kaynağı kullanıyorsanız VPN tercih etmenizi öneriyoruz.

En tehlikeli bilgisayar korsanları yakalandı: Büyük operasyon yapıldı

Sizler için önerebileceğimiz bir diğer konu ise bağlantılar ile ilgili. Eğer SMS veya e-mail olarak gelen bağlantıların güvenli kaynaklara ait olduğunu düşünmüyorsanız açmayın. Son olarak güçlü bir parola belirlemeniz sizin için koruyucu olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji