Bilim insanlarından 'Güneş patlaması’ uyarısı

Bilim insanlarından 'Güneş patlaması’ uyarısı

ABD‘li bilim insanlarından son birkaç aydır yüksek aktivite yaşayan Güneş ile ilgili uyarı geldi. Güneş patlamaları ve koronal kütle püskürmelerini (CME) inceleyen ekip jeomanyetik fırtınalar konusunda uyardı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden (NOAA) analistler, ‘Dünya’nın manyetik alanına kısa bir darbe indirebileceğine’ inandıklarını açıkladı. 163 yıl önce dünyanın benzer bir durum ile karşılaştığını anımsatan uzmanlar o dönem Avrupa ve Kuzey Amerika’daki telgraf ağlarının ciddi bir şekilde etkilendiğinin altını çiziyor.

Bilim insanları Güneş’in artan aktivitesinin, elektrik şebekelerine zarar verebilecek, uyduları devre dışı bırakabilecek ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlara ve uzay ekipmanlarına zarar verebilecek kapasiteye ulaşabileceğini duyurdu.

ELEKTRONİK CİHAZLAR ETKİLENEBİLİR

California Üniversitesi’nde görev yapan bilişim uzmanı Sangeetha Abdu Jyothi, dünyanın küresel internet kesintisi tehdidi ile karşı karşıya olduğunu duyurmuştu. Güneş’te yaşanabilecek patlamalar veya fırtınaların böyle bir etkisi olabileceğinin altını çizen Jyothi, bu durumun 10 yıl içeresinde yaşanabileceği belirtmişti. Jyothi’ye göre, bu tip patlamalar sonrası ortaya çıkan iyonize parçalar ve elektromanyetik dalgalanmalar dünyanın manyetik alanda bozulmalara yol açabilecek kapasitede. Dünya’nın manyetik alanında yaşanacak bozulmaların ise direkt olarak elektronik cihazları etkileyebileceği belirtiliyor.

 

EN SON 163 YIL ÖNCE YAŞANDI

1859 yılında dünyanın benzer bir durum ile karşılaştığını hatırlatan uzmanlar o dönem Avrupa ve Kuzey Amerika’daki telgraf ağlarının ciddi bir şekilde etkilendiğinin ifade ediyor. 163 yıl önce yaşanan bu olayın büyük bir iletişim krizine yol açtığı söyleniyor. Uzmanlar bu durumu ‘kâbus senaryosu’ olarak nitelendiriyor. Ayrıca bu durumun GPS sistemlerinin devre dışı kalmasına ve geniş ölçekli elektrik kesintilerine de yol açabileceği belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya