Bakan Koca: Önerilerimizi yarın Cumhurbaşkanımıza sunacağız

Bakan Koca: Önerilerimizi yarın Cumhurbaşkanımıza sunacağız

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrası açıklama yaptı. Koca, bugün alınan kararların yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağını söyledi.

Toplantıda koronavirüsle mücadeledeki son durum ele alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kısa bir süre içinde açıklama yapmak üzere kameralar karşısına geçti. Kuruldan gelecek tavsiye kararıyla birlikte yarınki kabine toplantısında Ramazan ayına özel ek önlem kararlarının alınması bekleniyor.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye, salgınla mücadelede en zor günlerini geçiriyor.

Şu ana dek 18 milyon dozdan fazla aşı yapıldı. 2'nci doz aşı sayısı 7,5 milyonu buldu. Bu bilgi ışığında ister Türkiye başarılı diyelim, ister başarısız diyelim; Türkiye dünyada en çok aşı yapan 6'ncı ülkedir.

Şartlar bizi hızla toparlanmaya davet ediyor. Salgının getirdiği kısıtlamalarla günlük hayatın ihtiyaçları arasındaki makul dengeyi kuralım. Aşı programı ilerlerken, mücadelenin süresini kısaltalım. Bilmenizi istiyorum; bu iş bitene kadar bir gün bile yalnız kalmayacaksınız.

65 yaş üstü vatandaşlarımızın, aşıları tanımlanmış olmasına rağmen yüzde 23,6'sı aşı vurulmadı.

Bugün Bilim Kurulu özellikle bu çerçevede, ramazanın başlamasıyla birlikte ne gibi önlemler alınabilir diye önerilerimizi yarın Cumhurbaşkanımıza sunacağız.

Alarm veren iller

Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize'de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde.

Öğretmenlerin aşılanması

Öğretmenlerin aşılamalarına açık olan okullardan başladık. Zannediyorum ki ramazan ayı döneminde, biz ilkokul öğretmenlerimizin tamamını aşılamak istiyoruz.

GENEL