Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü birinci dalganın sonu için tarih verdi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü birinci dalganın sonu için tarih verdi

Koronavirüs salgınıyla ilgili son durumu değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, salgında birinci dalganın sona erişi için Ramazan Bayram

Koronavirüs salgınıyla ilgili son durumu değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, salgında birinci dalganın sona erişi için Ramazan Bayramı sonrasına işaret etti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, NTV’nin canlı yayınına katılarak koronavirüs salgınıyla ilgili son durumu değerlendirdi.

'KALABALIĞA KARIŞMAMAK'

Prof. Özlü kontrollü sosyal hayatta nasıl davranılması gerektiğini anlattı ve salgın sürecinde başa dönüşü engellemek için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. Özlü, kontrollü sosyal hayatın önceliğinin ‘kalabalığa karışmamak’ olduğunu söyledi.

'BAYRAM SONU BİRİNCİ DALGAYI ATLATMIŞ OLABİLİRİZ'

Özlü, "Türkiye için en yoğunlaşmamız gereken ilk dalgayı sonlandırmak. Birinci dalgada duraklama gibi geri dönme gibi risk olabilir. Böyle giderse bayram sonu itibariyle birinci dalgayı atlatmış olabiliriz"

İKİNCİ DALGA İÇİN DE UYARI YAPILMIŞTI

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer de geçtiğimiz günlerde ikinci dalga için uyarmıştı.

Tezer, "Şu an bunun aşısı yok. Biz şu an aşı yapmıyoruz. İlaç da yok elimizde. Toplumun yüzde yüzü hastalığı geçirmedi. Geçirmeyen kimseler var. Siz önlemleri almazsanız, önlemleri hafifletirseniz mikroorganizma döngüsünü sağlamak için tekrar harekete geçecek ve ikinci dalgaya sebep olacak. Aslında yine her şey kurallarla ilişkili. Önümüzde örnekler de var. Ve başka ülkelerde süreci sürekli izleyip takip ediyoruz. Kurallara uyduğumuz sürece rakamlar daha da azalacaktır. Pandemi tüm dünyayı etkileyen ve o mikroorganizmaya karşı tüm dünyanın mücadele ettiği bir hadisedir. Bu şu an tüm dünyada biliniyor ve bu sürecin hemen bitmeyeceğini gösteriyor. Belki 2021 yılında da olacak. Bizim istediğimiz şey kurallara uyarak bu süreci rahatlatabilmek. Bu dediklerim 'her şey kötü' manasında algılanmasın fakat bu bir süreç. Yazın da yönetilmesi gereken bir süreç. Onun için de zaten bütün önlemler alınıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye için vahim araştırma! Salgının bitiş tarihini öngöremiyoruz…

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam