Binali Yıldırım: Milletvekillerine ve gruba zarar verir; ne yarışı yapacağız..

Binali Yıldırım: Milletvekillerine ve gruba zarar verir; ne yarışı yapacağız..

Erdoğan'ın temayül yoklaması istemesi üzerine Meclis başkanlığı adaylıktan vazgeçen Binali Yıldırım, "Ben artık noktayı koydum" dedi.

Erdoğan'ın temayül yoklaması istemesi üzerine Meclis başkanlığı adaylıktan vazgeçen Binali Yıldırım, "Ben artık noktayı koydum" dedi.

Meclis Başkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için adı geçen, ancak Meclis Başkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temayül yoklaması istemesi üzerine adaylıktan vazgeçen Binali Yıldırım, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın sorularını yanıtladı.

"Bunların hiç önemi yok artık, bitti hepsi. Ben artık noktayı koydum" diyen Binali Yıldırım'ın, Sarıkaya'nın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

'OLACAK İŞ DEĞİLDİ'

Aday olmayı düşündüğünüz, teamül yoklaması nedeniyle vazgeçtiğiniz ileri sürülüyor:

"Olacak bir iş değildi… Milletvekillerine ve gruba zarar verir; ne yarışı yapacağız. Olmazdı yani..."

Aday olmamanızın gerekçesi bu mu?

"Ben niye aday olmadım? Grubum zarar görmesin, milletvekilleri üzülmesin, iki arada bir derede kalmasınlar diye… Bundan partimizin, Meclis grubumuzun zarar göreceğini düşünerek böyle bir karar aldım. Bu kadar açık ve seçik... Belki biz de zarar görürdük ama bizden ziyade milletvekillerimizin iki arada bir derede kalması çok hoş bir şey değildi."

Buruk olduğunuz, Cumhurbaşkanlığı yardımcılığında ancak yatırımcı bir görev verilirse kabul edeceğiniz yönünde iddialar dolaşıyor…

"Benim böyle bir şeyim yok… Samimiyetle söyleyeyim, böyle bir şeyim hiç olmaz... Hiçbir zaman da görev beklentim olmadı. Hele bir pazarlık falan da söz konusu olmadı; kaldı ki gündemde de öyle bir şey yok."

'BİNALİ YILDIRIM MESELENİN BU NOKTAYA GELMİŞ OLMASINDAN HOŞNUT DEĞİL'

Konuşmamızdan anladığım şu ki Yıldırım, meselenin bu noktaya gelmiş olmasından da hoşnut değil.

Çıkarılan söylentilerden rahatsız, o nedenle de Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı konusunda birkaç kez “Talebim hiç olmadı, samimiyetle söyleyeyim benim böyle bir şeyim hiç olmaz” deme gereği duydu.

Gündemde kabine değişikliğinin olmadığını da özellikle vurguladı.

Her zamanki gibi sözü döndürmedi, doğrudan söyledi, içinden ne geliyorsa öyle konuştu…

Kendisinin söylemiyle “noktayı koydu…”

Politika