Binali Yıldırım: Yenikapı ruhu AKP ve MHP'de hiç kaybolmadı

Binali Yıldırım: Yenikapı ruhu AKP ve MHP'de hiç kaybolmadı

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım'ın açıklamalarından bazı satır başları şöyle: Yeni kapı ruhu MHP ve AKP'de hiç yok olmadı, hiç eksilmedi. Aslında...

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Yıldırım'ın açıklamalarından bazı satır başları şöyle: 

Yeni kapı ruhu MHP ve AKP'de hiç yok olmadı, hiç eksilmedi. Aslında chp'de de vardı. Ama yavaş yavaş ruh bedenden ayrılmış gibi görünüyor. Ama çıkmayan candan ümit kesilmez denir. CHP'nin yeniden bu sürece dahil olmasının önünde hiç bir engel yok.
MHP ayrı parti, biz ayrı partiyiz. Bunu en iyi Tuğrul bey bilir. (Yanında Tuğrul Türkeş oturuyor) Dolayısıyla bizim bir amaç birlikteliğimiz var. Bu anayasa değişikliğini birlikte yapmaya karar verdik. Meclis aşamasını da birlikte gerçekleştirdik. Ayrı siyasi partiler olduğumuz gerçeğini de göz ardı etmememiz lazım. Onlar kendi biz kendi kampanyamızı yapacağız. Bu söylemlerimiz evet noktasında benzer olacaktır. Birlikte program yapmanın önünde bir engel yok. Uygun şartlar oluşursa, birlikte program yaparız. Ama adı konmuş bir şey yok. Onlar kapalı değil, biz de kapalı değiliz. Olur veya olmaz. Ne zaman olur, hangi formatta olur bu önümüzdeki süreçte netlik kazanır. Ortak mitingden ziyade bir etkinlik vb. olabilir. Kısa vadede bir şey öngörmüyoruz.
Biz diyoruz ki bu anayasa değişikliği ülkemiz, milletimiz için faydalı. Bunun detaylarını da konuşuyoruz. 2007'de 363 milletvekili ile AKP'ye vesayet odakları CHP'yi kullanarak cumhurbaşkanı seçtirmediler. Biz her zaman çözümün milletin elinde olduğuna inanmış bir partiyiz. 2007'de başlayan bir sürecin gereğini yapıyoruz. Geniş yetki sıfır sorumluluk diye bir yönetim şekli bu dünyada yok. Halkın kararı üzerine karar olmayacağına göre.
Kabul edilmesi noktasında zerre kadar tereddüdüm yok. Ama kafa karıştıranlar var. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldıracağız.