Bir asteroid Dünya’ya kıyamet yaşatabilir mi?

Bir asteroid Dünya’ya kıyamet yaşatabilir mi?

Bir asteroid hiç beklenmeyen şekilde Dünya’nın yakınından geçecek ve etkileri büyük oranda yıkıcı olabilecek. Dünya’dan sadece 30 bin 577 kilometre

Bir asteroid hiç beklenmeyen şekilde Dünya’nın yakınından geçecek ve etkileri büyük oranda yıkıcı olabilecek. Dünya’dan sadece 30 bin 577 kilometre uzaklıktan geçecek bu göktaşı, iletişim ve hava uydularından daha yakın olacak.

Her yıl farklı bir kıyamet senaryosu ortaya koyan NASA, bu yıl da yeni bir göktaşı ile kıyamet senaryosu üretti. Saatte 40 bin kilometre hızla hareket edecek olan bu asteroid, rotasında hiçbir şekilde değişiklik gerçekleştirmeyecek.

NASA tarafından hesaplanan verilere göre bu asteroid 2029 yılında gezegenimizin çok yakınından geçecek. Hızı dikkate alındığında ise Ayın genişliği kadar olan bir yol bu asteroid tarafından yalnızca 1 dakikada alınabilecek.

Her ne kadar konunun uzmanları bu asteroidin gezegenimize çarpma ihtimalinin neredeyse sıfır olduğunu ifade etse bile, yine de tehlike mevcut. Bazıları ise asteroidin çeşitli araştırmalar yapmak için son derece uygun olduğunu ifade ediyor. Ancak saatte 40 kilometre hızla giden bir göktaşını yakalamanın imkansız olduğunu da söylemek gerekiyor.

Netflix yerine YouTube’a sansür uygulanmalı

Bu asteroid Dünya’ya düşerse çok ciddi bir maddi ve manevi kayba neden olacaktır. Peki sizce bu göktaşı dünyaya teğet geçebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.