'Bir kez daha uyarıyorum' dedi, İstanbul'u bekleyen Kanal İstanbul tehlikesi...

'Bir kez daha uyarıyorum' dedi, İstanbul'u bekleyen Kanal İstanbul tehlikesi...

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesinin olası yıkımlarına dair bir kez daha yetkililere seslendi. Kanalın yapılacağı

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesinin olası yıkımlarına dair bir kez daha yetkililere seslendi. Kanalın yapılacağı Küçükçekmece alanında fayların bazılarının canlı olma olasılığının altını çizerek, “Kanalın Marmara ağzı-Küçükçekmece arası beklenen 7,2 büyüklüğündeki depremden çok şiddetli etkilenebilir” uyarısında bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Görür,"Arkadaşlar birkaç kez medyada açıkladım ama anlaşıldığından emin değilim. Buradan bir kez daha yetkilileri uyarmak istiyorum. Kanal İstanbul’un Küçükçekmece- Marmara arası çok riskli. Buradaki kıta sahanlığı Çekmece gölleri açıklarında çok faylı. Bu faylar Kuzeybatı- Güneydoğu doğrultusunda. Bu fayların bazılarının canlı olma olasılığı çok fazla. Bunlar çok sığ da değiller, bazı kesitlerde 4-5 km derinlikte. Eldeki sismik kesitlerden tam olarak değerlendirilemiyor" ifadesini kullandı.

Görür, "Denizdeki bu fayların Çatalca Fay Zonu ve Çekmece gölleri etrafındaki heyelen sistemlerinin kökleri ile de ilişkileri olabilir. Dolayısıyla Kanalın Marmara ağzı-Küçükçekmece arası beklenen 7,2 büyüklüğündeki depremden çok şiddetli etkilenebilir. Burada kıta sahanlığının parçalanmış olması ve mevcut fayların harekete geçme olasılığı Kanalın bu kısmında şiddeti daha da artırarak büyük bir felakete neden olabilir. Yetkililere sesleniyorum. Lütfen ama lütfen söz konusu kıta sahanlığında ayrıntılı jeolojik ve jeofizik çalışma yapmadan kanala kazma vurmayın” görüşünü savundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika