Bir milyondan fazla Tesla sahibinin araçları geri çağrılacak

Bir milyondan fazla Tesla sahibinin araçları geri çağrılacak

Salı günü Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, EV üreticisinin serisindeki çok sayıda geç model araç için bir güvenlik geri çağırma bildirimi yayınladı.

 Bunun sebebi ise “pencere otomatik geri dönüş sisteminin bir engel algıladıktan sonra doğru tepki vermemesi”. Bu da araçların problem yaratmasına sebep oluyor. Söz konusu problem yolcuyu sıkıştırarak yaralanma riskini artırma gibi ihtimallere sahip.

Tesla, bir milyondan fazla aracı geri çağıracak

2017-22 Model 3’lerin yanı sıra 2020-21 Model Y, X ve S araçları problemden etkileniyor. Tesla’nın etkilenen araç sahipleriyle iletişime geçmek için Kasım ortasına kadar süresi var ve sorunu düzeltmek için bir OTA yazılım güncellemesi göndermeyi planlıyor. Associated Press’e göre Tesla, sorunları ilk olarak Ağustos ayında ürün testi sırasında belirledi ve güncellemeyi 13 Eylül’den bu yana yeni inşa edilen araçlara dahil etti. Ancak, Salı günkü duyuruya yanıt olarak birden fazla Twitter kullanıcısı, araçlarının en az 2021’den beri neredeyse aynı sorunları yaşadığını belirtti.

Bu, Tesla’nın ilk güvenlik geri çağırmasından çok uzak. Sadece son iki yılda Tesla’lar, aşırı ısınma bilgi-eğlence sistemleri, kamera ve bagaj kusurları, ön süspansiyonları ayıran, “tam kendi kendine sürüş” ADAS’ları, yaya uyarı sesleri, emniyet kemeri sesleri, frenlerindeki yazılım arızaları nedeniyle geri çağrıldı. Bu sadece ABD’de yaşanan kısım. Geçen Temmuz ayında Almanya’da şirket, Model 3’lerinde de boyanmış çerçeve hasarını aşmaya çalışırken patladı.

Amazon, yıllık donanım etkinliğini 28 Eylül’de düzenliyor