Birleşmiş Milletler: Çin, Sincan Özerk Bölgesi'nde Uygurlar ve diğer azınlıkları zorla çalıştırıyor

Birleşmiş Milletler: Çin, Sincan Özerk Bölgesi'nde Uygurlar ve diğer azınlıkları zorla çalıştırıyor

Çin'in "mesleki eğitim" merkezlerinde fiziksel şiddet, cinsel taciz ve aşırı gözetim uyguladığı belirtildi

Birleşmiş Milletler'in raporunda Çin'in Sincan Özerk Bölgesi'nde Uygur, Kazak ve diğer azınlıkları zorla çalıştırdığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Modern Kölelik Yöntemleri Özel Raportörü Tomoya Obokata, Çin'deki azınlıklarla ilgili BM'nin raporunu paylaştı. Raporda, "Çin'in Sincan Özerk Bölgesi'nde, Uygurlar, Kazaklar ve diğer azınlıkları tarım ve üretim gibi sektörlerde zorla çalıştırdığı sonucuna varmak için makul nedenleri olduğu" ifadeleri yer aldı.

Reuters'ın derlediği habere göre, 20 sayfalık raporda, Çin'in "mesleki eğitim ve beceri" merkezlerinde azınlıkları zorla çalıştırdığının altı çizildi. Ayrıca, "Hükümetin iddia ettiği gibi bu tür programlar etnik azınlıklar için gelir kaynağı yaratırken, kanıtlar birçok durumda çalışmanın 'gönülsüz nitelikte' olduğuna işaret ediyor" denildi.

BM raporunda, Çin'in "mesleki eğitim" merkezlerinde fiziksel şiddet, cinsel taciz, aşırı gözetim, taciz edici yaşam ve çalışma koşulları uyguladığı öne sürüldü.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Wenbin ise iddiaları reddetti. Bakan, "Raportör, ABD ve Batı tarafından uydurulan yalanlara inanmayı seçmiş" dedi ve Çin'in işçi haklarının korunması konusunda başarılı olduğunu öne sürdü. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya