Bitcoin madenciliğini sınırlıyor

Bitcoin madenciliğini sınırlıyor

New York milletvekilleri, yeni bitcoin madenciliği operasyonlarını geçici olarak yasaklayacak bir yasa tasarısını onayladı.

Cuma günü erken saatlerde, eyalet senatörleri yasayı geçirmek için 36’ya karşı 27 oy kullandı. Şimdi, yasayı imzalayacak veya tasarıyı veto edecek Vali Kathy Hochul’un son kararı vermesi bekleniyor. Uygulanacak tasa, imzalandıktan hemen sonra yürürlüğe girecek. Geçen yıl benzer bir yasa çıkarma girişimi, New York Eyalet Senatosu yasayı geçtiğinde ancak Meclis üyeleri geçmediğinde kanunun yürürlüğe girmesi biraz ertelendi. Son yasa tasarısı ise Nisan ayında Meclis’ten geçti.

Mevzuat, kripto para birimi madenciliği operasyonları için lisanslar konusunda iki yıllık bir moratoryum oluşturmayı amaçlıyor. Şu anda, bitcoin ve ethereum (en büyük iki kripto para birimi) bu kategoriye giriyor.

New York, Bitcoin madenciliğini sınırlıyor

Moratoryum, yalnızca karbon bazlı güç kaynaklarıyla çalışan madencilik operasyonlarını kapsıyor. Tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanan veya daha az güç gerektiren iş kanıtına bir alternatif bu durumdan etkilenmeyecektir. Mevcut operasyonlar ve halihazırda bir izin yenileme sürecinden geçenler de etkilenmeyecek. Moratoryum yürürlükteyken, New York, fatura başına iş kanıtı kimlik doğrulama yöntemlerinin çevresel etkisi hakkında bir çalışma yapacak. CNBC’nin belirttiği gibi, New York, İklim Liderliği ve Toplumu Koruma Yasası uyarınca eyaletin sera gazı emisyonlarının 2050 yılına kadar yüzde 85 oranında azaltılmasını gerektiren iddialı iklim hedeflerine sahip.

New York, kısmen bol hidroelektrik, düşük elektrik fiyatları ve ABD’nin diğer bölgelerine göre daha soğuk iklimi nedeniyle kripto madenciliği operasyonları için bir yuva haline geldi.

Sosyal medya yasası Google ve Meta tarafından tepkiyle karşılandı

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji