Bitcoin ve Ethereum Nedir? BTC Ve ETH Fiyatlarının Yıllara Göre Değişimi

Bitcoin ve Ethereum Nedir? BTC Ve ETH Fiyatlarının Yıllara Göre Değişimi

Kripto para birimleri son zamanlarda oldukça popüler hale geldiler.

Bu popülerlikte hem fiyatlarında yaşanan artışların hem de artık ana akım tarafından giderek daha fazla benimsenmelerinin payı olduğu ifade edilebilir. Piyasa hacmi bakımından değerlendirildiğinde ise Bitcoin’in birinci ve Ethereum’un ikinci sırada yer aldıkları görülüyor. Peki, Bitcoin ve Ethereum nedir, amaçları nelerdir, fiyatları yıllar içinde nasıl değişmiştir?

 

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir kripto para birimidir ve ilk kripto para birimi olarak nitelendirilir. Bitcoin’i piyasaya süren kişi ya da kişilerin kimlikleri bilinmemekle birlikte Satoshi Nakamoto takma adını kullandıkları biliniyor. Günümüze kadar yazılım mühendisi Hal Finney, bilgisayar bilimcisi Nick Szabo, Bitcoin’i ilk benimseyenlerden Adam Back ve Tesla CEO’su Elon Musk gibi birçok ismin Nakamoto olabileceği iddia edildi. Ancak şimdiye kadar birkaç ipucu dışında Nakamoto’nun kim olduğu bilinmiyor.

Bununla birlikte Bitcoin ilk ortaya çıktığından beri merkezsiz olması amaçlanıyor ve Nakamoto’nun da merkezsizlik anlayışını bozmamak için kimliğini açıklamadığı düşünülüyor. Bununla birlikte bazı kişiler güvenlik endişeleri ve etik sebepler yüzünden de Satoshi Nakamoto’nun anonim kalmayı tercih etmiş olabileceğini ifade ediyor. 

Öte yandan Bitcoin’in temel özellikleri arasında merkezsiz olmasının yanı sıra, kriptografi ile şifrelenmiş olması, şeffaf olması, işlemlerin geri döndürülemez olması, işlemlerin hızlı olması, işlem ücretlerinin düşük olması ve arzının sınırlı olması sayılabilir.

Bitcoin işlemi Blockchain teknoloji üzerine kurulu olduğu için işlemler hem anonim hem şeffaf olarak gerçekleşebiliyor. Ancak bu noktada işlemlerin anonim olması ile işlemlerin takibinin yapılamaz olduğu düşüncesinin aynı şey olmadığını belirtmek gerekiyor. Bitcoinhaber.net websitesinde de belirtildiği gibi aslında Bitcoin ile yapılan her işlem Blockchain üzerine kaydedildiği için ve Blockchain herkes tarafından görüntülenebildiği için işlemlerin takibinin yapılabilmesi oldukça kolay olarak nitelendiriliyor. 

Bununla birlikte Bitcoin’in arzı 21 milyon ile sınırlı ve arz her dört yılda bir yarı yarıya azaltılıyor. Her dört yılda bir blok ödülü yarılanması ile piyasaya sürülen BTC miktarının azaltılması da varlığın deflasyonist olmasını ve aslında fiyatının uzun vadede sürekli yukarı yönlü olmasını sağlıyor. Bitcoin’in yıllara göre fiyat değişimine bakıldığında da bu durum aslında net bir şekilde görülüyor.

Bitcoin piyasaya sürüldüğü 2009 yılında 0 dolardı. 2010 yılında ortalama olarak 0,06 dolar olan BTC, 2011 yılında ortalama olarak 6.05 dolar, 2012 yılında ortalama olarak 8,46 dolar, 2013 yılında ortalama olarak 189,5 dolar ve 2014 yılında ortalama olarak 526 dolardı. Dolayısıyla 6 yılda Bitcoin’in ortalama olarak yıllara göre fiyatları değerlendirildiğinde sürekli yukarı yönlü bir grafik çizdiği ifade edilebilir.

2015 yılına gelindiğinde ise BTC fiyatının ortalama olarak 272,3 dolara gerilediği görülüyor. Ancak sonrasında yeniden bir yükseliş başlıyor ve 2016 yılında ortalama Bitcoin fiyatının 567,2 dolara çıktığı görülüyor. 2016 yılında yaşanan blok ödülü yarılanması ile Bitcoin fiyatı 2017 yılında ortalama olarak 4.000 dolara yükseliyor. 2018 yılında 7.558 dolarlık bir ortalama fiyata sahip olan BTC, 2019 yılında da ortalama olarak 7.366 dolardan işlem görüyor. 2020 yılında gerçekleşen üçüncü blok ödülü yarılanması da BTC fiyatını 2021 yılında 64.863 dolara yükseltiyor.

 

Ethereum Nedir?

Vitalik Buterin’in kurucu ortak olarak yer aldığı Ethereum, piyasaya sürüldüğü dönemde en çok ilgi çeken projeler arasındaydı. Ethereum da Bitcoin gibi Blockchain teknolojisini kullanıyor ve Blockchain üzerinde merkezi olmayan yazılım protokollerinin geliştirilmesine olanak tanıyor. Böylece tek bir Blockchain üzerinde birden fazla kripto para birimi ve akıllı sözleşme sunmak mümkün hale geliyor. 

Bunlara ek olarak Ethereum başlangıçta madenciliği yapılabilen bir proje iken günümüzde adım adım uygulamaya alınan ETH 2.0 güncellemesi ile staking sistemine geçiş yapılıyor. Kripto para haberlerinde de sıkça rastladığımız gibi artık staking madenciliğin bir adım önüne geçiyor. 

Bunların yanında Ethereum 2015 yılında piyasaya sürüldü ve 2016 yılında ortalama ETH fiyatı 8,62 dolardı. 2017 yılında ortalama olarak 736 dolardan işlem gören ETH, 2018’de ortalama olarak 131 ve 2019’da ortalama olarak 129 dolardan işlem görüyordu. 2020 yılında ortalama fiyatı 735 dolar bandında olan Ethereum’un 2021 yılında 4.362 dolar ile rekor kırdığı ifade edilebilir. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem