'Biz kimsenin merhamet sofrasına oturmadık'

'Biz kimsenin merhamet sofrasına oturmadık'

7 Haziran seçimlerinde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında mahkumiyet bulunan DBP'li Sakık, kararın temyiz aşamasında olmasına rağmen Bakanlık tarafından gerekçe gösterilerek görevden alındığını açıkladı."23 yıl önce...

7 Haziran seçimlerinde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında mahkumiyet bulunan DBP'li Sakık, kararın temyiz aşamasında olmasına rağmen Bakanlık tarafından gerekçe gösterilerek görevden alındığını açıkladı.

"23 yıl önce bugün parlamento kuşatıldı ve götürüldük" diyen Sakık, 23 yıl sonra aynı dönemlerde benzer sürecin yaşandığına dikkat çekerek "Bu keyfi bir yöntem, seçilenleri de keyfi bir yöntemle görevden uzaklaştırmanın hukukta yeri yok" dedi.

Koşullara rağmen demokratik siyasetin olması gerektiğini belirten Sakık, "Seçimle başaramadıklarını böyle uygulamalarla yapmaya çalışıyorlar" değerlendirmesini yaptı.

DBP'li Sakık 'evet mi hayır mı?' sorusuna da yanıt verdi. Sakık, "Bu konuda bizi kimsenin sorgulamaya hakkı yok. Bizim bu konuda düşüncelerimiz çok açık ve net. Bazı ulusalcılar, belli kesimler bizi o kadar çok tetikliyor. Ancak onlardan dolayı bir tavır koymuyoruz. Biz vicdanımızın sesini seslendiriyoruz, bu ülkede olması gerekenleri söylüyoruz. Biz hiçbir zaman kimsenin merhamet sofrasında karın doyurmadık" yanıtını verdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının göndere çekilmesine de değinen Sakık "Bir ülkenin başkanı buraya gelmiş, oranın bayrağıyla buralarda bir kardeşlik hukuku yoksa bizi sorgulayarak bu işler olmaz" dedi.

">