'Biz sosyal hayvanlarız'

'Biz sosyal hayvanlarız'

Yazar Owain Service ve Rory Gallagher’in kaleme aldığı “Basit Düşün” Maya Kitap tarafından yayımlandı.Yazar Owain Service ve Rory Gallagher’in kaleme aldığı “Basit Düşün” Maya Kitap tarafından yayımlandı.İnsan...

Yazar Owain Service ve Rory Gallagher’in kaleme aldığı “Basit Düşün” Maya Kitap tarafından yayımlandı.

Yazar Owain Service ve Rory Gallagher’in kaleme aldığı “Basit Düşün” Maya Kitap tarafından yayımlandı.

İnsan hayatında küçük görülen şeylerin aslında nasıl büyük sonuçlar doğurabileceğine değinen Service ve Gallagher, büyük hedeflere ulaşabilmek için son derece basit yolların olduğunu ifade ettiler.

Service ve Gallagher kitaplarında, insanların gelecek planlarında nasıl ilerleme kaydedeceklerini “basit düşün” mantığıyla anlatmaya çalıştı.

“Basit Düşün” adlı kitabın dikkat çeken bölümlerinden birisi de insanın paylaşmasının ve yardımlaşmasının nasıl sosyal bir etki oluşturduğunun anlatıldığı “Paylaşın” başlıklı bölüm oldu.

Service ve Gallagher “Yardım isteyin, sosyal ağlarınızdan yararlanın, grup gücünü kullanın” diyerek sosyal unsurdan en iyi şekilde faydalanmak için bu üç kuralı okuyucuya sundu. Bölümde dikkat çeken bir diğer ifade ise, Amerikan Ekonomi Birliği’nin de başkanı olan Richard Thaler’ın ifadesi oldu. Thaler’ın şu sözlerine yer verildi: “Tamamıyla ekonomik olan insan gerçekten sosyal bir aptal olmaya yakındır”

İşte “Paylaşın” başlıklı bölümde yer alan ilgili o kısım:

“Hedeflerimize ulaşmak için etrafımızdaki kişilerin güçlü etkisinden nasıl faydalanabileceğimizle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Ortak bir hedefe sahip olmak kendimizi motive ve hedefe bağlı hissetmemizin en önemli yollarından biri olmasına rağmen, özel hayatımızda bu, az kullanılan bir taktik haline gelmiştir. Çünkü hedeflerin bireysel iyileştirici projeler olduklarını düşünürüz. Aynı şekilde iş hayatımızda ve özellikle de hükümet yasalarında, nesiller boyunca yürürlülüğe koyduğumuz program ve projelerdeki sosyal unsuru görmezden gelmişizdir. Çünkü sosyal etkileşimlerin ne kadar önemli olduğunu görmezden gelerek, bireylerin kendi çıkarlarını gözetmeleri ile ilgili ekonomik varsayımları doğru kabul etmişizdir.”

“TAMAMIYLA EKONOMİK OLAN İNSAN GERÇEKTEN SOSYAL BİR APTAL OLMAYA YAKINDIR”

“Davranışsal Kavrayış Ekibi’nin uzun süreli danışmanı olmasının yanı sıra, Amerikan Ekonomi Birliği’nin de başkanı olan Richard Thaler’ın da ifade ettiği üzere: ‘Tamamıyla ekonomik olan insan gerçekten sosyal bir aptal olmaya yakındır.’ Okumaya devam etmeden önce, bu bölüme ‘Paylaşın’ adını vermemizin sebebini de açıklar nitelikteki, sosyal ağların gücünün pozitif etkilerinden birini de aklınızda tutmanızı istiyoruz. Eğer bir arkadaştan, aile bireyinden ya da meslektaştan size bir konuda yardım etmesini isterseniz, bu sizin (ve onların) içinizdeki bir karşılığını verme dürtüsünü tetikleyecektir. Mukabele etmek. Bu dürtü o kadar güçlüdür ki Darwin bunun ahlakın yapı taşı olduğunu düşünmüştür. Biri size bir hediye verdiğinde, evine yemeğe davet ettiğinde ya da iltifat ettiğinde tamamen aynı dürtüyü hissedersiniz. Yani umuyoruz ki hedeflerinize ulaşmak için başkalarının desteğini ararken onların da kendi hedeflerine ulaşmalarına yardım etme fırsatı bulursunuz.”

“BİZ SOSYAL HAYVANLARIZ”

“Biz sosyal hayvanlarız. Diğer insanların yaptığını düşündüğümüz şeylerden ve bizim hakkımızda ne düşündüklerinden etkileniriz. Bu etkilenme durumu çoğu zaman bilinçsizce ve tahmin ettiğimizden çok daha büyük boyutlarda gerçekleşir. Bu sosyal unsurdan en iyi şekilde faydalanmak adına kullanmanızı desteklediğimiz üç altın kural şunlardı:

Yardım isteyin. Size yardım edecek birini bulursanız başarıya ulaşma şansınız artar. Diğer insanların size yardımcı olma konusunda ne kadar istekli olduklarını görmek sizi şaşırtabilir.

Sosyal ağlarınızdan yararlanın. İçince bulunduğumuz ağlar davranışlarımız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hedefinize ulaşmak için bu ağlarının yardımından faydalanmanın birçok yolu vardır.

Grup gücünü kullanın. Aynı hedefe ulaşmaya çalışan büyük bir grupla bir araya gelerek kendi kendinize başarabileceğinizden daha fazla şeye, çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.”

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.