Bloomberg: Bitcoin (BTC)’In Hisse Senedi Piyasaları Ile Korelasyonu Sıfıra Düştü!

Bloomberg: Bitcoin (BTC)’In Hisse Senedi Piyasaları Ile Korelasyonu Sıfıra Düştü!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in, şimdiye kadar ABD borsalarıyla büyük bir korelasyon içinde hareket ettiği görülüyor. Buna ek olarak, birkaç kurumsal oyuncunun da son birkaç aydır BTC’ye yatırım yaptığı belirtiliyor.

BTC ve Nasdaq arasındaki pandemi dönemi korelasyonu sona erdi. İşte nedeni!

Bloomberg’in son raporuna göre, Bitcoin (BTC)’in Nasdaq 100 ile pandemi dönemi korelasyonu son günlerde neredeyse sıfıra düştü. Korelasyon, Eylül 2021’de zirvedeydi ve bu, Bitcoin ve teknoloji hisselerinin paralel hareket ettiğini gösteriyordu. İkisi arasındaki korelasyon Şubat 2020’den beri her zaman pozitif kaldı.

Eylül 2021’in sonundan bu yana Nasdaq %11 oranında artış yaşadı. Öte yandan, BTC ise %40 oranında arttı. Bu fiyat artışının, lider kripto para biriminin bir enflasyon riskinden korunma rolünü üstlenmesiyle gerçekleştiği düşünülüyor. Bitcoin (BTC)’in 70 bin dolara yaklaşan son fiyat rallisi, küresel ekonomideki artan fiyat baskısına bağlanıyor.

Bitcoin volatilitesi şüpheleri bir kez daha artırdı

Birçok oyuncu Bitcoin’in bir hedge varlık olduğunu iddia etse de, son dalgalanma bir kez daha şüpheleri artırıyor. BTC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden %10’dan fazlasını düzeltti ve şu anda 60 bin doların altında işlem görüyor. Zürih’teki Bank Julius Baer yeni nesil araştırma başkanı Carsten Menke, konuya ilişkin olarak Bloomberg’e şunları söylüyor:

Bitcoin ve hisse senetleri piyasası arasında tutarlı ve negatif bir korelasyonun olmaması, Bitcoin’in henüz güvenli bir liman olmadığını açıkça gösteriyor.

Carsten Menke ayrıca, finansal piyasanın stres altında olduğu zamanlarda, Bitcoin’in de diğer riskli varlıklar gibi bu stresten etkilenme eğiliminde olduğunu da sözlerine ekliyor. Hong Kong’da China Tonghai Securities analisti olan Esme Pau, aksi bir görüşe sahip. Esme Pau, Bitcoin (BTC)’i enflasyona karşı hedge yapmanın “mantıklı” bir yolu olarak adlandırıyor. Bu husustaki görüşlerini ise Pau şöyle açıklıyor:

Yatırımcıların daha uzun vadeli eğilime odaklanması ve korelasyondaki kısa vadeli değişikliklerin genel piyasa eğilimi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kripto Para