BM Raporu: Zorla Yerinden Edilme Vakaları Tarihi Zirvede, 120 Milyon İnsan Etkilendi

BM Raporu: Zorla Yerinden Edilme Vakaları Tarihi Zirvede, 120 Milyon İnsan Etkilendi

BM Raporu: Zorla Yerinden Edilme Vakaları Ta... BM raporuna göre, dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısı tarihi zirveye ulaştı. Sudan, Gazze ve Myanmar'daki çatışmaların etkisiyle 120 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Uluslararası toplum çözüm için çağrı yapıyor.

BM'nin son raporuna göre, dünya genelinde zorla yerinden edilme vakaları alarm verici bir şekilde artarak 120 milyon kişiye ulaştı. Özellikle Sudan, Gazze ve Myanmar'daki şiddet olayları, milyonlarca insanın evlerini terk etmesine neden oldu, uluslararası toplumun dikkatini çekiyor.

BMMYK, "Zorla Yerinden Edilmede Küresel Eğilim 2024" başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda, son 12 yılda zorla yerinden edilme vakalarının sürekli arttığına dikkat çekilirken, 2023 yılında bu rakamların dünya genelinde tarihi zirvelere ulaştığı belirtiliyor.

Rapora göre, Mayıs 2024 itibarıyla dünya genelinde 120 milyon kişi zorla yerinden edilmiş durumda. Özellikle Sudan, Gazze ve Myanmar gibi bölgelerde devam eden çatışmaların bu artışta önemli bir rol oynadığı ve bu sorunların acil çözüm gerektirdiği vurgulanıyor.

Zorla yerinden edilmenin artışının, uluslararası toplumun çatışma çözüm süreçlerindeki başarısızlığını yansıttığına ve bu duruma karşı gösterilen kayıtsızlığın ve eylemsizliğin endişe verici olduğuna işaret ediliyor.

Raporda, zorla yerinden edilen insan sayısının dünya genelinde en yoğun nüfus yoğunluğuna sahip 12. sıradaki Japonya ile eşdeğer olduğu belirtiliyor.

Sudan'daki şiddetli çatışmaların en büyük etken olduğu ve Nisan 2023'ten bu yana ülke içinde 7,1 milyondan fazla insanın yerinden edildiği, ayrıca 1,9 milyon Sudanlının komşu ülkelere sığındığı ifade ediliyor.

Gazze'de ise 2023 sonunda 1,7 milyon insanın yerinden edildiği raporda yer alıyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Myanmar gibi ülkelerdeki şiddetli çatışmaların da milyonlarca insanın yerinden edilmesine neden olduğu belirtiliyor.

Suriye'de ise 13,8 milyon kişinin ülke içinde ve dışında yerinden edilmiş durumda olduğu vurgulanarak, bu durumun dünyanın en büyük yerinden edilme krizi olarak devam ettiği ifade ediliyor.

Raporda ayrıca, dünya genelinde ülke içinde yerinden edilenlerin sayısının son 5 yılda neredeyse %50 artarak 68,3 milyon kişiye ulaştığı bilgisi veriliyor.

Mülteciler ve uluslararası koruma gerektiren diğer kişilerin sayısının ise BMMYK ve UNRWA'nın yetki alanı içinde 43,4 milyona ulaştığı ve bu kişilerin büyük çoğunluğunun düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığı belirtiliyor.

Raporda ayrıca, iklim krizinin de zorla yerinden edilmiş insanları giderek artan ve orantısız şekilde etkilediğine dair yeni analizlere yer veriliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'nin görüşlerine de raporda yer verilerek, uluslararası toplumun bu trajik duruma karşı daha etkili bir şekilde müdahale etmesi gerektiği vurgulanıyor.

"BM Raporu: Zorla Yerinden Edilme Vakaları Tarihi Zirvede, 120 Milyon İnsan Etkilendi" haberi, 13 Haziran 2024 tarihinde yazılmıştır. 13 Haziran 2024 tarihinde de güncellenmiştir. Dünya kategorisi altında bulunan BM Raporu: Zorla Yerinden Edilme Vakaları Tarihi Zirvede, 120 Milyon İnsan Etkilendi haberi 2024 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. BM Raporu: Zorla Yerinden Edilme Vakaları Tarihi Zirvede, 120 Milyon İnsan Etkilendi 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Dünya konusunda 14 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Melike Aktaş Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 01:54 ABD'de Donald Trump'a Suikast Girişimi!
 2. 00:52 Uçak bileti kampanyası başladı: 1 Euro'ya uçabilirsiniz!
 3. 00:29 Özgür Özel'den İzmir Faciasına: Sorumluluk Kimliğe, Kuruma veya Partiye Göre Değil!
 4. 00:23 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Altyapıyla İlgili Savunma: Kaçak İlişkilendirmesi Yapılamaz!
 5. 00:18 Mansur Başkan'dan Ay Sonunu Getiremeyenlere Destek: 11. Kez Gerçekleşti!
 6. 00:13 İzmir'e korkutucu deprem uyarısı geldi: 'Deniz kentin içerisine girecek!'
 7. 00:09 Ali Tezel saç baş yolduran açıklamada bulundu: Emeklilere verilmesi gereken gerçek maaşı hesapladı!
 8. 00:06 Milyonlarca emekliye 5.233 lira ödeme yapılacak: Kök maaşlarında önemli bir değişiklik geliyor
 9. 00:04 Yeni Doğan Bebeğini Çöp Konteynerine Bırakan Anne Yakalandı!
 10. 00:04 Dolar biriktirenler şok oldu: Dev bankalar dolar tahminlerini yenilediler
 11. 00:01 Kuyumcular ve o ünlü ekonomist altının yeni rekoru açıkladı İşte göreceği rakam!
 12. 00:01 139 Yıllık Reçel ve Konserve Devi İflas Başvurusu Yaptı: Yüzlerce Çalışan Tehlikede!
 13. 23:34 Yapay zeka artık insan zihnini okuyabilecek
 14. 23:31 14 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları
 15. 23:28 WhatsApp'tan şaşırtan yeni özellik! Yabancı dil bilmeyenler yaşadı
 16. 23:08 Sıfır araç kampanyaları ikinci ellerin belini büküyor: Fiyatlar daha ne kadar düşecek?
 17. 23:08 Çalışanlara ara zam yapılıp yapılmayacağı konusunda bir karar verildi
 18. 23:08 Ünlü ekonomist Türkiye'deki enflasyonun nereye varacağını anlattı
 19. 22:55 Yılın ilk yarısında en çok satış yapan otomobiller belli oldu!
 20. 22:55 Suriye'den normalleşme için Türkiye’ye şart: ‘Türk askerleri Suriye'den çekilsin’
Dünya Haberleri