Bodrum Güvercinlik’te Yeşillendirileceği Söylenen Araziye Bina Yapıldı

Bodrum Güvercinlik’te Yeşillendirileceği Söylenen Araziye Bina Yapıldı

Bodrum Güvercinlik’te 13 yıl önce çıkan yangın sonucu boş kalan arazinin bir bakan tarafından tekrar yeşillendirileceğine söz verildiği halde şu an bu araziye otel yapılmış durumda

15 Temmuz 2007 tarihinde Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı Güvercinlik mahallesinde 100 hektarlık Kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda yangın meydana gelmişti. Sabah 10.30 civarlarında başlayan yangın yaklaşık 10 saat içinde kontrol altına alınmış. Yangın sonucunda 250 hektar orman alanı ile 30 hektara yakın tarım arazisi ve zeytinlik yok olmuş.

Çeşitli haber sitelerinde, dönemin Muğla Orman Bölge Müdürü ve şu anda AKP Antalya Milletvekili İbrahim Aydın’ın konuyla ilgili açıklamalarına yer verilmiş. Bu açıklamalara göre Aydın: ‘’Ormanlık alanlar ve imar yerleri belli. Kesinlikle iddia ediyorum ki yanan yerler ne 2B kapsamında olacak ne de imara açılacak. Dışarıda söylenenlere itibar edilmesin. Yakın zamanda yanan yerleri temizleyeceğiz. Ekim ayında ilk yağmurlarla birlikte tohumlama ve fidan dikimi yaparak yeşillendireceğiz.’’ ifadelerini kullanmış.

Bunun yanı sıra, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bölgedeki inşaat faaliyetlerinin durdurulacağına dair açıklamalarda bulunmuş. Ertuğrul Günay, MNG Holding’e bağlı Günal İnşaat’ın körfezde yapacağı lüks otele iskele kurmak amacıyla denizi doldurmasına tepki göstermişti. Günay: ‘’ “Dosya önüme gelse de doldurulan alan eski haline getirilmeden ve yanan arazi ağaçlandırılmadan bakmayacağım.” ifadelerini kullanmıştı. Aradan geçen süre içinde doldurulan alan kaldırılmadı ve yeşillendirme yapılmadı, ancak proje el değiştirdi. Çankırı İnşaat’ın devraldığı proje kapsamında 2012 yılında bölgedeki ilk lüks otel olan La Blanche Island isimli otel açıldı. Bu otelin ardından, tahrip olan bölgeye 2 lüks otel daha yapıldı.

Güvercinlik Koyu’nun Google Earth görüntüleri incelendiğinde 2007- 2018 yılları arasında söz konusu bölgedeki yapılaşma dikkat çekiyor. Ayrıca bölgede La Blance Island, Titanic Deluxe Bodrum ve Lujo Hotel Bodrum isimli 3 otel olduğu da görülüyor. otelin yapıldığı bölge de 2007 senesindeki yangın sebebiyle tahrip olan ve yeşillendirileceği söylenen bölge ile aynı. Bölgede yer alan La Blanche Island isimli otel 2012’de, Titanic Deluxe Bodrum 2016’da, Lujo Bodrum Hotel 2018’de açılmış.

2007 yılında Muğla’nın Güvercinlik Bölgesi’nde Pina Yarımadası’nda yangın sonucu tahrip olan arazinin yeşillendirileceği Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıklanmış. Bölge yeşillendirilmemekle birlikte; 2012, 2016 ve 2018 tarihlerinde lüks oteller açılmış. Bölgede gerçekleşen inşaatlar Google Earth’ten ayrıntılı bir şekilde görülebiliyor. İddiada yer alan görselde tahrip olan alan yerine ise Titanic Deluxe Bodrum isimli bir otel inşa edildiği çeşitli haber sitelerinde yer alan görüntülerden ve Titanic otellerinin internet sitesinden görülebiliyor.orman-1.jpgotel-2.jpgotel.jpgotel-insaat.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.