Boeing ilk uzay uçuşunu sonunda gerçekleştirdi

Boeing ilk uzay uçuşunu sonunda gerçekleştirdi

Boeing’in uzay aracı Starliner, çeşitli sorunlar nedeniyle iki yıl ertelenen ilk uzay yolculuğunu geç de olsa yaptı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı.

Geliştirdiği uzay araçları ile SpaceX ve Blue Origin gibi şirketlere rakip olarak uzay seyahati alanında iddialı olmak için yola çıkan Boeing, yıllar içinde çeşitli sorunlarla karşılaşmış ve bu alanda SpaceX ve Blue Origin’in çok gerisinde kalmıştı. SpaceX ve Blue Origin defalarca başarılı uçuşlar gerçekleştirirken, dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Boeing tek bir uzay uçuşu bile yapamamıştı. Ancak bu durum sonunda değişti ve şirket uzun süredir ertelediği ilk uzay uçuşunu sonunda gerçekleştirdi.

Şirketin Starliner adını taşıyan uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk uçuşunu cuma günü gerçekleştirdi. Hazırlık ve test aşamasında pek çok sorunla karşılaşan Starliner, ilk uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu’na herhangi bir sorun yaşamadan yanaşmayı başardı.

boeing ariline

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlar, dün uzay kapsülünün kapağını açarak Dünya’dan gönderilen yiyecekleri ve diğer malzemeleri istasyona taşıdı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı şekilde birkaç gün geçirecek olan Starliner, daha sonra Dünya’ya geri dönecek.

Starliner, perşembe günü Florida’daki hava üssünden fırlatıldı ve Alliance Atlas V roket tarafından uzaya taşındı. Burada Alliance Atlas V roketten ayrılan Starliner uzay aracı, daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonu ile bağlantı kurdu ve başarıyla yanaştı. Starliner’ın fırlatıldığı anları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Amerika’da satılan her iki telefondan biri iPhone

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji