Boğaziçi Dayanışması’ndan Kadıköy çağrısı!

Boğaziçi Dayanışması’ndan Kadıköy çağrısı!

Boğaziçi Dayanışması, Çağlayan Adliyesi önünde işkence ve darp ile gözaltına alınan üniversitelilerin serbest bırakılması için 27 Mart Cumartesi saat 13.00'da Kadıköy Rıhtımda buluşma çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyuma karşı direniş sürerken, iktidarın da direnişi kırmak için saldırıları devam ediyor.

25 Mart perşembe günü üniversite önünde 24 üniversiteli, cuma günü ise bu gözaltıların serbest bırakılmasını isteyen 50’den fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltı sırasında ve hastanede üniversitelilerin ters kelepçeye itiraz etmesi sonucunda polisin darp ve işkence görüntüleri sosyal medyada yer buldu. Boğaziçi Dayanışması, iktidarın direnişi kırma çabasına ve polis saldırılarına karşı, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle eylem çağrısında bulundu.  

Mücadelemize destek veren, direnişi büyüten herkesle birlikte bugün saat 13.00'da Kadıköy'deyiz!

 

47 ÖĞRENCİ SERBEST BIRAKILDI

Çağlayan Adliyesi önünde yapılan polis saldırısında gözaltına alınan 53 üniversiteliden 47'si serbest bırakıldı. Gözaltı süresi uzatılan 6 öğrencinin bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor. Üniversitelilerin 47'si gece geç saatlerde serbest bırakıldı. Gözaltı süresi uzatılan 6 öğrencinin bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor. Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan arkadaşlarına destek için İstanbul’daki Çağlayan Adalet Sarayı önüne gelen ve burada polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan öğrencilerden 47’si serbest bırakıldı. 6 üniversitelinin gözaltı süresi ise uzatıldı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde LGBTİ+ bayrağı taşıdığı gerekçesiyle 25 Mart'ta önce 4 öğrenci gözaltına alınmış, ardından okulun içinde ve dışında bulunan diğer öğrencilere de müdahalede bulunan polis, 20 öğrenciyi daha gözaltına almıştı. Dün (26 Mart) üniversite öğrencileri, savcılığa sevk edilecek olan arkadaşları için Çağlayan Adliyesi önünde buluşarak basın açıklaması düzenlemek istemiş fakat polis, buradaki açıklamaya da müdahale ederek 53 öğrenciyi gözaltına almıştı. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin aktardığına göre, üniversitelilerin 47'si gece geç saatlerde serbest bırakıldı. 6 öğrencinin ise gözaltı süresi uzatıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem