Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri: Başka hiçbir kurum veya örgütle alakamız yok, sadece öğrenciyiz

Tele1'de Murat Taylan'ın sunduğu Gündem Özel programına katılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Öğrenci değiller teröristler" sözleri hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne AKP eski milletvekili aday adayı Melih Bulu'yu atamasının ardından başlayan 'kayyum rektör' protestoları devam ederken TELE1'de Murat Taylan'ın sunduğu Gündem Özel programına Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Barlas ve Öğretim Üyeleri Derneği eski Başkanı Prof. Dr. Burhan Şenatalar konuk oldu. Konuklar, Bulu atamasını, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın öğrencileri hedef almasını ve üniversitede süren protestoları değerlendirdi.

"HİSSETİĞİM İLK ŞEY 'KORKU' OLDU"

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğrencileri hedef almasını değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Oğulcan Güntekin, şunları söyledi: "Böyle bir şeyin sonrasında ilk hissettiğim şey ‘korku’ oldu. Çünkü bu ağır bir nitelendirme ve kesinlikle terörle alakamız yok. Başka hiçbir kurum, kuruluş veya örgütle alakamız yok, sadece öğrenciyiz. Bir anda, pazartesi gerçekleşen olaylar sonrasında bizim duruşumuz çok farklı yerlere çekilmeye çalışıldı"

"BİR PARTİNİN PARTİZANINI HİÇBİR YERDE REKTÖR YAPMAZLAR"

AKP eski milletvekili aday adayı Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasını değerlendiren Prof. Dr. Burhan Şenatalar, "Bir partinin partizanı olan birini hiçbir yerde rektör yapmazlar." dedi.

Şenatalar, şöyle konuştu:

“Birdenbire hiçbir ilgili olmayan, Boğaziçi’nin standartlarına da uymayan birisi geliyor, o da daha önce belediye başkan adayı olmuş, milletvekili adayı olmuş… Böyle bir çerçevede insanların karşı çıkması, tepki göstermesi kadar doğal bir şey olamaz. Keşke diğer üniversitelerimiz de hassas olsa. Şu anda problemimiz Boğaziçi’nin tek başına mücadele veriyor olması. Bir partinin partizanı olan birini hiçbir yerde rektör yapmazlar. Yani karşı karşıya olduğumuz tablo, Türkiye’nin 2021 tablosunun çok kötü bir örneği. Onun için Boğaziçi’ndeki meslektaşlarıma, öğrencilere teşekkür ediyorum. Söylenmesi gereken şeyleri söylüyorlar. Hiçbir şekilde şiddetten bahsedilmiyor, başvurulmuyor. Bu mücadele Türkiye açısından çok önemli”

"BULU BOĞAZİÇİ'NDE REKTÖRLÜK YAPABİLECEK DONANIMDA DEĞİL"

Bulu'nun atamasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Barlas da "Melih Bulu, Boğaziçi ölçütlerine göre çok zayıf ama esas sorunun özü atama yöntemi" dedi. Barlas, şu ifadeleri kullandı: "Melih Bulu şu anda geçmişiyle, yaptıklarıyla, özgeçmişiyle Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük yapabilecek donanımda görünmüyor. Fakat daha önemlisi şu, bu atama sistemi, atama mantığı Melih Bulu’dan farklı bir rektör atayamaz zaten. Melih Bulu’nun kişiliğiyle, karakteriyle bir sıkıntımız yok. Boğaziçi ölçütlerine göre çok zayıf ama esas sorunun özü atama yöntemi"

GENEL