Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin direnişine katılım büyüyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin direnişine katılım büyüyor

Erdoğan tarafından Boğaziçi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu'ya tepkiler sürüyor. Hafta sonu iki öğrencinin tutuklanmasının ardından yapılan ilk eylemin önceki günlere oranla daha kalabalık olması dikkat çekti.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör atanmasını protesto etmeye devam ediyor. Öğrencilerin sürdürdüğü eylemlerin yanı sıra, her gün olduğu gibi Rektörlük binası önünde buluşan akademisyenler bir kez daha Bulu’ya sırt döndü.

Bugün Rektörlük önünde toplanan akademisyenlerin sayısının diğer günlere oranla daha kalabalık olması dikkat çekti.

Sırt dönme protestosunun ardından öğrenci ve akademisyenler kampüste bir araya gelerek bir forum gerçekleştirdi.

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında AKP'den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne kararname ile rektör olarak atadı.

Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması, öğrenciler ve akademisyenlerin sert tepkisine neden oldu. Yapılan atamanın kabul edilemez olduğunu ve Bulu’nun kayyum olduğunu söyleyen öğrenciler, 4 Ocak Pazartesi Boğaziçi Üniversitesi'nde eylem düzenledi. Polis, burada öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Üniversite kapısına kelepçe vuruldu. Polis müdahalesinin tepki çektiği eylemlerin ardından birçok öğrenci de gözaltına alındı. Öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından devam eden eylemler 2 Ocak’tan bu yana devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem