Polis birçok noktada Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine saldırdı: Sadece İstanbul'da 159 öğrenci gözaltında!

Polis birçok noktada Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine saldırdı: Sadece İstanbul'da 159 öğrenci gözaltında!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin atanmış rektör Melih Bulu'nun istifa etmesi talebiyle yaptıkları eyleme polis saldırdı. Boğaziçi Üniversitesi'ne destek olmak için farklı noktalarda yapılan eylemlere de polis müdahalede.

Atanmış rektöre karşı Boğaziçililerin eylemleri sürüyor. 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin atanmış rektör Melih Bulu'nun istifa etmesi talebiyle rektörlük önünde eylem yaptı.  

Öğrencilerin Hisarüstü'nde yapmak istedikleri basın açıklamasına karşı polis ekipleri okuldan çıkmalarına izin vermezken, desteğe gelen öğrenci grubuna da Etiler'de müdahale edildi.

Boğaziçi Dayanışması, Etiler'deki müdahalede 30 öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu. Okul içerisine polis girmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri rektörlük önüne yürüdü.  

Müdahale anının görüntüleri şöyle:  

POLİSLER ÖĞRENCİLERE BÖYLE DAVRANDI: 'TERBİYESİZLER'

Polislerin, öğrencilere yönelik tavır ve söylemleri de tepki çekti. Öğrencilere, terbiyesizler diyen polisin, "Aşağı bak, toplu gezmek yok!" diyerek öğrencilerin üstüne yürüdüğü anlar kameralara yansıdı. 

O görüntüler şöyle:

BEBEK'TEKİ DESTEK EYLEMİNE POLİS SALDIRDI

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için Bebek'te eylem yapan öğrenciler de polis müdahalesi ile karşılaştı. 

Müdahalede en az 20 öğrenci göz altında alındı.

GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER HASTANEYE GETİRİLDİ

Öğrenci Kolektifleri, gözaltına alınan Boğaziçi öğrencilerin Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde olduğunu belirtti.

ÖĞRENCİLERİN NÖBETİ SÜRÜYOR 

Birçok öğrencinin gözaltına alınmasına ve polis müdahalesine rağmen öğrenciler rektörlük önündeki nöbetini sürdürüyor. 

Öğrencilerin görüntülerde, ''Melih Bulu buraya gel, karşımıza çıkma cesaretini göster ve bize hesap ver!" dediği görülüyor.

İZMİR'DE DE MÜDAHALE

İzmir Öğrenci Dayanışması'nın çağrısıyla, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek olmak için Alsancak ÖSYM önünde gerçekleştirilecek Onur Yürüyüşü'ne polis saldırdı.

O anlar şöyle:

EN AZ 100 ÖĞRENCİ GÖZALTINDA

Türkiye Komünist Gençliği, yaptığı açıklama ile en az 100 öğrencinin gözaltında olduğunu açıkladı.

SU VERMİYORLAR!

BirGün'ün aktardığına göre, gözaltına alınmalarının ardından sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen öğrencilere su verilmesi polis tarafından engelleniyor.

BirGün'e konuşan avukatlar, "Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolü yapılan öğrencilere su vermek istedik ancak polisler tarafından engellendik. Öğrencilere ancak muayeneleri bittikten sonra su verebileceğimizi söylediler" ifadelerini kullandı.

POLİSTEN GÖZALTI TEHDİDİ

Üniversitede eylemlerine devam eden öğrenciler, polis tarafından tehdit ediliyor.

Yüzlerce çevik kuvvetin kampüse girdiği belirtilirken, çevik kuvvet öğrencileri dağılmazlarsa gözaltına almakla tehdit ediyor.

MAHALLELİLERDEN DESTEK

Hisarüstü’nde yaşayan yurttaşlar, evlerinin camından tencere ve tavayla Boğaziçili öğrencilerine destek verdi.

POLİS SALDIRISI YENİDEN BAŞLADI!

Kampüse giren çevik kuvvet polisleri, öğrencilere müdahale etmeye başladı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki polis müdahalelerine ve yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Valilik açıklamasında, "Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.

159 ÖĞRENCİ GÖZALTINDA

İstanbul Valiliği, 159 öğrencinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yapılan açıklama şöyle, ''Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108), Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır.''

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem