Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu, AKP’nin ‘Sanal Akıncı’sıymış

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu, AKP’nin ‘Sanal Akıncı’sıymış

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atadığı ve öğrencilerin ‘kayyum’ diyerek protesto ettiği Melih Bulu’nun iktidara yönelik eleştirileri engellemek için kurulan ‘Sanal Akıncılar’ isimli grubu yönettiği ortaya çıktı.

AKP'de birçok görev üstlenen ve son olarak İstanbul 1'inci Bölge'den milletvekili aday adayı olan Melih Bulu konuşulmaya devam ederken, Bulu'nun AKP'de üstlendiği bir görev daha ortaya çıktı. 2008 yılında Önder Deligöz'e konuştuğu ortaya çıkan Melih Bulu'nun, o dönem sanal ortamda mücadele için 30 kişilik profesyonel bir ekip kurduğu ifade edildi. AKP'ye ve Erdoğan'a karşı olumsuz eleştirilere karşılık vermek için kurulan "Sanal Akıncılar" adlı grubun başında, o dönem AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Melih Bulu'nun bulunması da dikkat çekti. 

NELER ANLATMIŞ?

Sanal Akıncılar, o dönem forum sitelerine ve haberlerin altına yorumlar yazarken, yine Facebook’ta gruplar oluşturup, Youtube’a videolar yükleyerek, parti politikalarınıı yaydıkları ifade edildi.

Melih Bulu, iç politika, dış politika ve ekonomi gibi konularda bazı üyelerin ayrıca uzmanlaştığını anlatırken, 30 üye çevresindeki 10 kişiyi aktif hale getirip, internet üzerinden partileri için çalışan kişi sayısını 300’e çıkardıklarını belirtmişti.

Melih Bulu, Sanal Akıncılar’ın bilişim teknolojilerine çok yatkın isimlerden oluştuğunu anlatarak, “Ekip üyeleri interneti çok iyi bilmenin yanı sıra, siyaseti hem ülke çapında hem de dünya çapında izleyen meraklı gençlerden oluşuyor” diye konuşmuştu.

İnternet medyasından önemli isimlerin periyodik bir şekilde Sanal Akıncılar’a eğitim verdiğini vurgulayan Bulu, “Mesela hem Türkiye’den hem de dünyadan örnekler vererek, psikolojik harekâtların nasıl yapıldığını, bunun medya ayağının nasıl kullanıldığını anlatıyor eğitimcilerimiz” demişti.

Bulu ayrıca, “Kritik zamanlarda performansları izliyoruz. Seçimler döneminde herkesin günde kaç habere yorum yaptığı, kaç tane mail attığı günlük raporları vardı. Yaptığı haberleri paketleyip diğer arkadaşlara da gönderiyoruz. Bu sayede bilgi havuzu oluşuyor” şeklinde konuşmuştu.

AKP’DEN ÖNCE HANGİ PARTİDEN ÇIKTI

Liberal Düşünce Topluluğu kurucularından Prof. Dr. Atilla Yayla, Melih Bulu’yla ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Bulu’nun AKP’den önce Liberal Demokrat Parti’de siyaset yaptığını kaydeden Yayla şu ifadeleri kullandı:

“Melih Bulu siyasete Liberal Demokrat Parti’de başladı. Sonra bir süre Ak Parti’ de çalıştı. En sonunda akademik hayatı tercih etti. Muhtemelen Boğaziçi’nim gördüğü en liberal rektör olacaktır.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem