Boğaziçi Üniversitesi'ne bir atama daha gerçekleştirildi

Boğaziçi Üniversitesi'ne bir atama daha gerçekleştirildi

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan Melih Bulu'dan sonra Boğaziçi Üniversitesine başka bir atama daha gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne dekan atandığı öğrenilen Prof. Dr. Selami Kuran’ın, 2018’de 3 adayla birlikte girdiği AİHM Yargıçlarını Seçme Komisyonu mülakatında “yetersiz bulunduğu” ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde kurulan Hukuk Fakültesi'nin dekanlığına Marmara Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran'ın atanacağı öğrenildi. Ancak Kuran’ın, 2018’de 3 adayla birlikte girdiği AİHM Yargıçlarını Seçme Komisyonu mülakatında “yetersiz bulunduğu” ortaya çıktı. Cumhuriyet'ten İpek Özbey'in haberine göre, süreç şöyle gelişti: Tarih 3 Eylül 2018... Ankara, görev süresi 1 Mayıs 2017’de dolan Işıl Karakaş’ın yerine AİHM yargıçlığı için Avrupa Konseyi’ne üç isimden oluşan bir aday listesi gönderir. Bu isimler Selami Kuran, Necati Polat ve Esra Gül Dardağan’dır. Konsey’de bulunan hukukçulardan oluşan heyet, 3 Eylül’de adayları hukuki açıdan ön değerlendirmeye tabi tutar ve Danışma Paneli, üç ismin AİHM yargıcı olarak görev yapacak yeterliliğe ve niteliğe sahip oldukları yönünde görüş bildirir.

Tarih 27 Eylül 2018...

Adaylar, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi AİHM Yargıçlarını Seçme Komisyonu’nda ayrı ayrı mülakattan geçer... Komisyon, mülakatlar sonucunda AKPM’ye “adaylar yetersiz bulunduğu için listeyi reddetme” tavsiyesinde bulunur. Ancak mülakatlar sonrasında üç adaydan sadece “Selami Kuran’ın yetersiz bulunduğu” ortaya çıkar... Aslında özgeçmiş ve mesleki deneyim bakımından listedeki en kıdemli aday Prof. Selami Kuran’dır. Ancak mülakatta 10 üzerinden 4 aldığı iddia edilir. Yanıtların ne olduğu açıklanmaz, çünkü gizlilik esası var.

Adaylıktan çekilir

Marmara Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümü Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran, Strasbourg’da başlayan genel kurul toplantıları öncesinde AKPM Komisyonu ve Başkanlık Divanı’na dilekçe yollayarak adaylıktan çekildiğini bildirir. Bir süre sonra Prof. Selami Kuran, bir televizyon kanalına neden çekildiğini açıklar ve “Aday olarak gösterildikten sonra orada yapılan toplantılara iştirak ettim. Burada iki aşama söz konusudur. Teknik aşamayı çok iyi bir şekilde geçtim... İkinci aşama Avrupa Parlamenterler Birliği’nden gelen bir heyet önünde oluyor. Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili sorular soruldu... Bu sorularak karşılık olarak ben de ‘Burada hukukçu kimliğim ile bulunuyorum’ diyerek karşılık verdim. ‘Sizin sorularınız hukuki sorular olması lazım’ dedim... Politize olmuş, tamamen siyasallaşmış şekilde hareket eden bir yer. Türkiye’ye karşı önyargıları devam ediyor. Ben de siyasi bir yerde olmak istemediğim için adaylıktan çekildim...” der. Kuran’ın adaylıktan çekilmesi önemli, çünkü kurallar üç adayın da yeterli olmasını şart koşuyor. Türkiye’nin listesinin üçüncü kez reddedilmesinin ardından Kuran, AİHM yargıç adaylığından çekiliyor ve bu yolla Türkiye’nin listesinin AKPM oylamasında reddedilmesi önleniyor. Türkiye, Kuran’ın yerine yeni bir isim belirleyerek konseye sunuyor. Kaynaklarımdan aldığım bilgiye göre mülakatta hâkimin tarafsız ve bağımsız olup olamayacağına bakıyorlar. Özellikle insan hakları konusundaki içtihatlar hakkında bilgi sahibi olmasını gözetiyorlar. Kuran, bu konularda “yetersiz” bulunuyor. Boğaziçi’nde yaşanan olayların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de bir karar yayımlanmış, Boğaziçi Üniversitesi’ne hukuk fakültesi açılmıştı. Prof. Dr. Selami Kuran’ın fakültenin yeni dekanı olacağı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Politika