Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu, Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile görevden alındı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile rektör olarak atanan Melih Bulu, yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile bu görevinden alındı. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre Bulu görevden alındı.

Henüz Melih Bulu'nun yerine bir atama yapılmadı.

ekran-resmi-2021-07-15-06-07-09.png

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan bu kararın ardından, Melih Bulu'nun görevden alınması sosyal medyada gündem oldu. Boğaziçi Üniversitesi ve Melih Bulu hakkında binlerce tweet atıldı.

Ne olmuştu?

Melih Bulu, 2 Ocak 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Boğaziçi Üniveristesi'ne rektör olarak atanmıştı. Bunun üzerine başta Boğaziçi öğrencileri ve akademisyenleri olmak üzere kamuoyunda atamaya ciddi tepkiler doğmuştu. Karar protesto edilmiş, protestolarda çok sayıda öğrenci gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Birçok öğrenciye ev hapsi cezaları verilmiş, elektronik kelepçeler takılmıştı. Yaşananların simge görüntüsü ise üniversite kampüsünün kapısına kelepçe takılması olmuştu.

Geçtiğimiz hafta, hafta sonu kampüse girişler yasaklanmış ve çalışmak için okula giden akademisyenler içeri alınmamıştı. Bunun üzerine bir grup akademisyen tutanak tutmuştu.

Melih Bulu'nun Boğaziçi macerası 7 ay sürdü ancak rektörlük görevini yerine getiremedi. Akademisyenler 131 kez rektörlüğe sırtlarını dönerek protesto gösterisi gerçekleştirdi. Uzun bir süre rektör yardımcısı bulamadı. Derslere giremedi. Rektörlüğe gizli saklı girdi.

Eğitim