Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörü ile Melih Bulu arasında flaş tartışması

Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörü ile Melih Bulu arasında flaş tartışması

Boğaziçi Üniversitesi'nin eski rektörü Prof.Dr. Mehmed Özkan, kayyum rektör Melih Bulu'ya destek verdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan AKP'li Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'nin eski rektörü Prof.Dr. Mehmed Özkan'ın kendisine destek verdiğini öne sürmüştü. Bulu, eski rektör için "Arkadan destek veriyor" ifadelerini kullanmıştı. Boğaziçi Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Bulu'nun 'destek' iddiasını yalanladı. Sözcü’den İsmail Saymaz'a konuşan Özkan, "Ben kendisiyle ilk atandığı gün ya da bir gün sonra devir teslimden dolayı görüştüm. Uzunluğu 3-5 dakikadır. Destek verebileceğim görüşmemiz ve ilişkimiz olmadı. Aday olduğuma göre tercihimin ne olduğu ortada… Aleyhine veya lehine çalışacak değilim" dedi.

"YÖK'E SORUMLULUK DÜŞÜYOR"

Özkan, "Doğru bir atama mı?" sorusuna ise "Bu sürecin daha iyi ve şeffaf olabileceğine yönelik fikirler olabilir. Belki seçim daha ideal koşullarda sağlanabilir. YÖK'e sorumluluk düşüyor" yanıtını verdi. Özkan'ın Saymaz'a verdiği diğer yanıtlar şöyle: *Siz de protesto edilmiştiniz değil mi? Ben atanırken protesto edilen şey, yöntemin kendisiydi. Beni protesto edenlerin sayısı şu anki sayıyla karşılaştırılacak düzeyde değildi. Öğrencilerle konuştum. Bana hocalarımın desteği vardı. Üçüncü gün 500'ün üzerinde emekli ve görevli hocamızla değerlendirme yaptık. Bana yönelik protesto bir hafta sürdü." *Siz atansanız protesto olur muydu? Bana karşı eylem yapılmasını beklemezdim. *Sizin döneminizde kampüse polis girdi mi? Böyle bir manzara olmaması için çok uğraştım. *Öğrenciler haklı mı? Bunlar Türkiye'nin en başarılı öğrencileri. Mezun olunca çok önemli kuruluşlarda görev alacaklar. Bu şekilde görülmek ve hitap edilmek istiyorlar. Bir beklentileri var. *Hiç polis çağırdınız mı? Hiç gerek olmadı. *Şiddet endişesi yaşadınız mı? Hiçbir zaman yaşamadım.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika